Spektakle taneczne, rowerowa wyprawa ze sporą dawką sztuki, bitwa taneczna, unikalne warsztaty – to zaledwie część propozycji w bogatym programie Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta, który już w lipcu odbędzie się w Przecławiu. Organizatorzy zapraszają nie tylko tancerzy, ale wszystkich, którzy chcą aktywnie i ciekawie spędzić czas.
To będzie pierwsza edycja Festiwalu Taniec Poza Sferą Miasta w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu oraz Młynie 3D. Wydarzenie rozpocznie się 19 lipca i potrwa przez cały weekend. W programie znalazło się mnóstwo ciekawych, a nawet zaskakujących propozycji. Na scenie zobaczymy wyjątkowe taneczne spektakle – będą zarówno premiery, jak i przedstawienia docenione w Polsce i na świecie. Odbędą się też warsztaty prowadzone przez doświadczonych i cenionych pedagogów oraz spotkania dyskusyjne. Wszystko w pozamiejskiej i wakacyjnej atmosferze.
– Przecław i okolice odnotowują w ostatnich dekadach skokowy wzrost ludności. Oznacza to, że nowi mieszkańcy dopiero tworzą swoją relację z miejscem zamieszkania. Z tego spostrzeżenia zrodziła się idea stworzenia wydarzenia, które będzie podejmowało zagadnienie przynależności do miejsca, w którym się żyje, ale także przyglądało się temu, co dzieje się, gdy ludzie zmieniają to miejsce i migrują, stąd hasło przewodnie – LOCAL/GLOBAL – tak pomysł na organizację festiwalu tłumaczy jego kuratorka Anna Kamińska. – Wspólnie z Mariuszem Tatkowskim, kuratorem z Młyna 3D w Przecławiu chcemy stworzyć okazję do spotkania, także międzykulturowego, w którym taniec podejmuje ważne wątki społeczne. Podczas festiwalu połączymy różne języki taneczne i środowiska po to, by zainicjować budowanie społeczności opartej na ideach i praktyce tego gatunku sztuki. A taniec, jak przekonamy się podczas festiwalu, jest niezwykle różnorodny.
Rowerowy rajd z niespodziankami
Pierwszego dnia (19 lipca), jeszcze przed oficjalną inauguracją festiwalu, organizatorzy zapraszają na nieszablonowe wydarzenie, łączące kulturę i aktywność fizyczną. Kolorowy korowód kolarzy to otwarty dla wszystkich miłośników dwóch kółek rajd z tanecznymi niespodziankami. Rowerzyści przejadą trasą po sołectwach gminy Kołbaskowo.
– Wyruszymy spod Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Na trasie spotkamy artystów brukselskiej grupy Brut Movement, którzy zabiorą nas w swój surrealistyczny świat tanecznej i muzycznej wyobraźni. Artyści zaprezentują etiudy, które będą wynikiem pracy warsztatowej i spotkania z lokalną społecznością – mówi Kamińska. – Piękne otoczenie przyrody oraz obcowanie z tańcem z pewnością ucieszą zarówno rowerowych zapaleńców, jak i rodziny z dziećmi.
Organizatorzy zachęcają do włączenia się w kolorowy korowód, ozdobienia swoich jednośladów i wspólnego świętowania. Początek 19 lipca o godz. 15:00.
Festiwal oficjalnie rozpocznie (o godz. 18:00) spektakl kolektywu MIll3D do muzyki tworzonej na żywo przez Baltic Neopolis Orchestra w przestrzeni plenerowej GOKSiR. Następnie widzowie obejrzą spektakl „Connected/Disconnected” w koncepcji Patryka Gorzkiewicza, w którym tancerze o różnych korzeniach ruchowych spotkają się w tanecznej improwizacji.
Bitwa taneczna
Pierwszy dzień festiwalu zakończy się mocnym akcentem – bitwą taneczną „Poza Sferą CONTEST”. Organizatorzy już dziś zapraszają do udziału tancerzy reprezentujących wszystkie style tańca – od break dance, przez wacking, house, popping, contemporary, ale i własny i indywidualny styl. Uczestnicy będą mieli za zadanie wykonać serię krótkich, improwizowanych występów. Bitwa taneczna to nie tylko pokaz umiejętności, ale także niezwykle żywiołowa wymiana kulturowa i społeczna, co dla widzów oznacza tylko jedno – wspaniałe i energetyczne widowisko. Występy oceniać będą jurorzy, tj. Patryk „Gorzki” Gorzkiewicz, Matylda „Byla” Bylicka oraz Agnieszka FULI Fułek.
Dla zainteresowanych tancerzy obowiązują wcześniejsze zapisy (https://taniecfestiwal.pl/events/poza-sfera-contest-bitwa-taneczna/), dla widzów – wstęp biletowany https://www.biletomat.pl/bilety/taniec-poza-sfera-miasta-warsztaty-przeclaw-42054/. Początek o godz. 21:00.
Wyjątkowa propozycja warsztatów
Festiwal Taniec Poza Sferą Miasta będzie także okazją do podszkolenia swoich tanecznych umiejętności, a to za sprawą warsztatów z Wojciechem Furmanem.
– Furman bardzo aktywnie prowadzi warsztaty w Polsce i za granicą. Wywodzi się z tańca towarzyskiego i łączy obecne w nim jakości ruchowe z tańcem współczesnym i stylami streetowymi. Do tej pory w regionie nie było okazji się z nim spotkać – zauważa Kamińska. Warsztaty „Floorish” dla tancerzy od 14. roku życia skupione będą na technikach pracy w podłodze (tzw. floorwork) i odbędą się w Młynie 3D.
Na warsztaty obowiązują bilety dostępne na https://www.biletomat.pl/bilety/taniec-poza-sfera-miasta-warsztaty-przeclaw-42054/.
Drugiego dnia festiwalu na scenie GOKSiR wystawione zostaną trzy spektakle. To „Niestrojenie” Teatru Tańca Ego Vu w choreografii Elizy Hołubowskiej, „Stone-Face-Book” w wykonaniu Mikołaja Karczewskiego – tancerza współpracującego z duńską grupą Granhøj Dance Company oraz spektakl „Come as you are # Teil 2” Nira De Volffa / TOTAL BRUTAL. Ten ostatni spektakl ukazuje proces adaptacji i artystycznej integracji syryjskich tancerzy w berlińskim pejzażu artystycznym.
Joga, techniki oddechowe i warsztaty, które odbywały się w prestiżowych centrach tańca
W niedzielnym programie znalazły się m.in. autorskie warsztaty „Breathing Bodies Movement” Nira de Volffa, tancerza i choreografa działającego głównie w Berlinie. Zajęcia, podczas których uczestnicy będą zgłębiać różne techniki oddechowe, to okazja do eksploracji własnego ciała. Świadome oddychanie pozwala uzyskać zharmonizowaną koordynację między ciałem a systemem emocjonalnym. Z swoimi warsztatami „Breating Bodies Movement” Nir de Volff był zapraszany do prestiżowych centrów tańca, akademii i prywatnych sekcji na całym świecie.
Początek o godz. 10:00. Obowiązują bilety, które można nabyć na https://www.biletomat.pl/bilety/taniec-poza-sfera-miasta-warsztaty-przeclaw-42054/.
Kolejną ciekawą propozycją są otwarte warsztaty z Katarzyną Kanią, która zabierze uczestników w świat jogi. Spokojne ćwiczenia pozwolą rozgrzać, wzmocnić i poprawić elastyczność mięśni. Zakończą się głęboką relaksacją i przygotują uczestników na inne festiwalowe wydarzenia.
– Można przyjść z własną matą i dołączyć do porannych rozgrzewek – zachęca Kamińska. Wystarczą wygodny strój, który nie krępuje ruchów, i butelka wody. Zajęcia w sobotę i niedzielę o godz. 11:00, wstęp wolny.
W sobotni wieczór będzie można oddać się nieskrępowanym dzikim harcom do muzyki granej na żywo przez berlińskich muzyków. Impreza odbędzie się w Młynie 3D.
Szczegółowy program festiwalowych wydarzeń dostępny na www.taniecfestiwal.pl.
Organizatorami festiwalu są Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Młyn 3D w Przecławiu. Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Komentarze
2