14 utworów, kilkunastu szczecińskich autorów, wspólny cel – by więcej osób dowiedziało się i zaczęło odwiedzać lokalne księgarnie kameralne. „Ogromnie się cieszę, bo pod wieloma względami ta książka będzie unikatem”, przyznaje Monika Szymanik, szczecińska księgarka.
Premierę „Pewnego razu w Szczecinie. Wydarzyło się w księgarniach kameralnych” zaplanowano już 8 września. To niecodzienna książka – owoc pracy grona szczecińskich pisarek i pisarzy. Każdy twórca w swoim stylu opowiedział historię z księgarnią kameralną w roli głównej.
– Wszystko zaczęło się podczas pierwszego spotkania Szczecińskiej Kliki Literackiej – wspomina Monika Szymanik z księgarni Kamienica w Lesie (Pocztowa 19). – Zastanawialiśmy się, jak tę naszą współpracę rozszerzyć. Co zrobić, by pomóc przetrwać księgarniom kameralnym, ale i podziękować pisarzom za to, że chcą do nas przychodzić, podpisywać książki. Monika Wilczyńska zaproponowała wtedy, by każdy z nich napisał opowiadanie w swoim stylu i by wydać to w formie książki. Wszyscy zapalili się do tego pomysłu i bardzo szybko, bo w nieco ponad pół roku, udało się wszystko zorganizować i wydać książkę.
Przekrojowy przegląd szczecińskich pisarzy
Opowiadania do „Pewnego razu w Szczecinie. Wydarzyło się w księgarniach kameralnych” napisali Sylwia Trojanowska, Inga Iwasiów, Irena Naumowicz, Małgorzata Duda, Monika Wilczyńska, Leszek Herman, Przemysław Kowalewski, Marcin Grzelak, Marek Stelar, Michał Dłużak, Konrad Pawicki i Jarosław Kociuba. Choć każdy z autorów stworzył historię w swoim stylu, to wszystkie łączy to, że akcja dzieje się w jednej bądź kilku księgarniach kameralnych na terenie naszego miasta.
– Opowiadania są niezwykłe, bo możemy znaleźć w nich odniesienia do książek innych autorów, ale i samych członków Kliki. Generalnie opowiadania są dosyć mroczne, bo jednak króluje kryminał. Przemek Kowalewski uśmiercił mnie w swoim opowiadaniu, z kolei Marek Stelar nie oszczędził Marzeny z księgarni Mandala. Trzeba przyznać, że autorzy w swoim stylu starali się, by postaci były wyraziste i zapadły w serca czytelników – zaznacza Szymanik. – Dla mnie największym zaskoczeniem jest absolutnie genialne opowiadanie Leszka Hermana. Śmiejemy się, że na co dzień powinien pisać komedie kryminalne. Bardzo ciekawe jest też opowiadanie Sylwii Trojanowskiej, dzięki któremu przeniesiemy się w czasie na krótko po wojnie do Szczecina.
Jak przyznaje Szymanik, nadrzędnym celem książki jest pokazanie księgarni kameralnych, z czego pisarze kapitalnie się wywiązali. Ale spełni ona jeszcze jedną funkcję.
– Fani znający już twórczość pisarzy będą zachwyceni, a ci, którzy jeszcze nie zetknęli się z książkami szczecińskich autorów, będą mieli do tego dobrą okazję – przekonuje Szymanik. – Nieraz słyszę, że ktoś jest tak oddany książkom Stelara, że nie sięga po żadne inne. Może ta publikacja będzie właśnie dobrą motywacją, by jednak odkryć inne szczecińskie talenty.
Rzut oka na pracę od kulis
Oprócz ciekawych opowiadań, w książce znajdziemy także wiersz Eweliny Kowalczyk oraz komiks Wojciecha Ciesielskiego – jak dotąd rzadko spotykane połączenie. Ale to nie koniec interesujących dodatków.
– Ogromnie się cieszę, bo pod wieloma względami ta książka będzie unikatem. Będzie mapka księgarń kameralnych, a pod każdym opowiadaniem znajdzie się kod QR z dostępem do zakulisowych materiałów. Uchylamy w nich rąbka tajemnicy o tym, jak wyglądały prace nad książką – zdradza Szymanik. – To, że akcja toczy się w księgarniach, wywołało zainteresowanie na rynku książki i już teraz wspominają o niej najważniejsze portale czytelnicze. Mamy nadzieję, że dzięki temu ludzie chętniej będą odwiedzać księgarnie kameralne.
Premiera „Pewnego razu w Szczecinie. Wydarzyło się w księgarniach kameralnych” odbędzie się 8 września w dwóch szczecińskich księgarniach kameralnych. W „Kamienicy w lesie” przy ul. Pocztowej 19 na mieszkańców będą czekać Sylwia Trojanowska, Irena Naumowicz, Leszek Herman, Marcin Grzelak, Konrad Pawicki, Wojciech Ciesielski, a w zastępstwie Przemysława Kowalewskiego jego żona Agnieszka. W „Mandali” na osiedlu Zawadzkiego będzie można się spotkać z Ingą Iwasiów, Eweliną Kowalczyk, Małgorzatą Dudą, Moniką Wilczyńską, Markiem Stelarem i Michałem Dłużakiem. W obu miejscach spotkania z autorami zaplanowano od 14.00 do 17.00. Więcej: https://www.facebook.com/events/882514997269337
Komentarze
1