Kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach” to już tradycja w Szczecinie. Zawsze wiosną i na początku jesieni Wały Chrobrego wypełniają się wystawcami z całej Polski, a tłum mieszkańców kupuje krzewy, drzewa, kwiaty, sadzonki i elementy wyposażenia ogrodu, którymi następnie ozdabiane są ogrody, działki i tarasy. W tym roku kiermasz cieszy się wielkim zainteresowaniem. Z oferty wystawców można skorzystać do niedzielnego popołudnia. Jak mówią organizatorzy, nie brakuje nowości np. egzotycznych owoców.

Kiermasz przyciąga nowościami np. owocami egzotycznymi i bogactwem traw ozdobnych

Od samego rana w sobotę, jak i w niedzielę na Wałach Chrobrego nie brakowało ani wystawców, ani klientów zainteresowanych zakupem roślin. Mieszkańcy miasta wybierali trawy ozdobne, drzewa owocowe czy krzewy, które idealnie sprawdzają się na balkonach i tarasach.

– To idealny czas na sadzenie drzew, krzewów, cebulek. Jesień to ważna pora roku, a może nawet najważniejsza. Jeżeli chcemy, by na wiosnę coś nam wyrosło, to musimy to jesienią posadzić. Gleba jest gotowa na wszystko, co przyniesiemy do naszych ogrodów – mówi Marek Maj, jeden z organizatorów wydarzenia.

Na stoiskach znajdziemy mnóstwo jesiennych propozycji, w tym np. trawy, hortensje czy wrzosy w różnych kolorach. Są także nowości.

– Tylu egzotycznych roślin owocowych jeszcze nie było: cytrusy, ananasy, kiwi, figi. Odmiany przystosowane do owocowania w naszych warunkach. Mieszkańcy bardzo się im przyglądają – mówi Robert Szyjanowski.

– Zawsze jesienią drzewa owocowe cieszą się wzrostem zainteresowania. Sadzonki mają już małe owoce, więc klient widzi, czego może się spodziewać – dodaje Marek Maj.

„Żeby mieć piękny ogród na wiosnę i lato, trzeba się napracować w połowie września”

Poza drzewami owocowymi wystawcy oferują liczne krzewy z owocami miękkimi. – Winorośl, bogaty w witaminę C rokitnik, jagoda, borówka. Owoce nie mają wielkich wymagań glebowych i przy odpowiedniej trosce, będą nam pięknie obradzać – zapewnia Paweł Lisiecki.

Jesienią należy zaprzyjaźnić się z… cebulkami. – Żeby mieć piękny ogród na wiosnę i lato, trzeba się napracować w połowie września. Niektóre cebulki, jak np. narcyze, już trzeba wysadzać. Tulipan może poczekać do zimy – mówi Leopold Lastowski. – Na skalniak polecam tzw. „pierdołki”, czyli drobne cebulki, których odmian mamy setki np. szafirki, krokusy, agapanty w doniczkach, begonie.

Co roku kiermasz przyciąga także rękodzielników. Nie brakuje też pszczelarzy, którzy prezentują rzemieślnicze miody.

– Mamy tradycyjne miody: rzepakowy, akacjowy, faceljowy, chabrowy czy malinowy. To tradycyjne Miody Boguszyckie, które przygotowujemy cały rok. Są pyszne, zdrowe i ekologiczne – mówi Paweł Szyjewski.

Kiermasz ogrodniczy na Wałach Chrobrego potrwa do godz. 17:00.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal wSzczecinie.pl.