Czy kolejna adaptacja twórczości Andersena może jeszcze czymś zaskoczyć i zaintrygować? Okazuje się, że tak! Najnowsza premiera w Teatrze Lalek „Pleciuga” jest na to najlepszym dowodem. Spektakl „Księżniczki i ziarnko grochu” to ciekawe połączenie dwóch baśni duńskiego klasyka. Premiera już 16 lutego!

Dzieło łotewskiego duetu

– Baśnie Andersena sięgają po tematy ważne dla dziecka. Spektakl przez nas przygotowany będzie dotyczył miłości, będzie mówił o tym, co prawdziwe, podstawowe – mówi reżyser Valdis Pavlovskis.

Łotewski twórca na scenie „Pleciugi” prezentował już dwa przedstawienia według Andersena – "Calineczkę" oraz "Kopciuszka". Oba powstały we współpracy z nieżyjącym już scenografem Paulem Sehenofsem. To on właśnie był pomysłodawcą przygotowania jednej inscenizacji na podstawie „Księżniczki na ziarnku grochu” oraz „Świniopasa”.

– Materiały do spektaklu, które zostawił po sobie Paul – mój mistrz i przyjaciel – są jego swoistym testamentem. Przekazał to wszystko w moje ręce mówiąc, że powinienem zrealizować ten projekt w Teatrze Lalek „Pleciuga” – dodaje Pavlovskis.

Książę staje się świniopasem

Jednym z bohaterów spektaklu jest Młody Książę, uparcie zabiegający o serce pięknej księżniczki. By osiągnąć cel poświęca się tak bardzo, że zostaje świniopasem! Czy jednak ona jest warta tych zabiegów? Czy jest prawdziwą księżniczką? By się o tym przekonać postanawia przeprowadzić pewien sprawdzian z wykorzystaniem ziarnka grochu...

Idealny narrator

– Pomysł na połączenie wątków z tych dwóch baśni Andersena nie był mój. Spektakl zawiera jednak elementy jeszcze jednej - Ole Zmruż Oczko, który opowiada baśnie i zsyła kolorowe sny. I to akurat mój wybór. Chciałam, by przedstawienie miało zwarty charakter, a ta postać idealnie nadawała się do prowadzenia narracji – mówi Izabela Degórska, która jest autorką scenariusza, stale współpracującą z „Pleciugą” (obecnie w repertuarze teatru można zobaczyć jej „Bajkę o szczęściu”).

Poczuć magię teatru

– Zapraszam na przedstawienie każdego, kto chce choć przez chwilę poczuć magię teatru, bo w "Księżniczkach i ziarnku grochu" będzie od niej aż gęsto! To także rzadka okazja zobaczyć spektakl klasyczny i bardzo urodziwy - w formie, ruchu i całej oprawie – dodaje Degórska.

Inscenizacja jest przeznaczona dla dzieci od lat 6. Aktorzy (Marta Łągiewka, Danuta Kamińska, Dariusz Kamiński, Katarzyna Majewska, Maciej Sikorski, Krzysztof Tarasiuk) używają lalek jawajek, a projekcje multimedialne Simona Brethertona, które też są elementem przekazu, pełnią w tym wypadku rolę symboliczną.

Wystawa plakatów podczas premiery

Muzykę do spektaklu napisał Jacek Wierzchowski, natomiast plakat promujący „Księżniczki i ziarnko grochu” stworzyła Aleksandra Szwajda - studentka Akademii Sztuki. Został wybrany spośród propozycji nadesłanych na konkurs, który „Pleciuga” zorganizowała dla studentów tej uczelni.

W dniu premiery (w sobotę, 16 lutego), po zakończeniu spektaklu, nastąpi uroczyste otwarcie wystawy wszystkich zgłoszonych prac.