W przedwojennym Szczecinie niezwykle efektownymi witrynami były te lokalizowane na narożach budynków, które posiadały często większą ilość okien wystawowych niż inne typy witryn. Dwa miejsca w mieście zasługują na szczególną uwagę - w kamienicach pod adresami Jana Pawła II 42 oraz Śląska 38 zachowały się zabytkowe okna wystawowe.
Niektórzy właściciele witryn, jak Adolpf Appelbaum z niegdysiejszej Mittwochstrasse 17 potrafili inwestować w wizualny przepych, nie pomijając żadnego z możliwych do zastosowania elementów.

(fot. Sedina.pl)


Na fotografii widzimy markizy i udrapowane kotary, trzy szyldy (po jednym z każdej strony zbiegu ulic i trzeci w miejscu naświetla nad drzwiami), w każdym z okien wystawę towarową opartą na multiplikacji elementów, w końcu liczne oprawy oświetleniowe umieszczone nad kompozycjami z reklamowaną modą męską.

Wielkomiejskiego wyrazu ulicom, odchodzącym od dzisiejszego placu Grunwaldzkiego, nadawały witryny w parterach narożnych budynków pod obecnymi adresami Jana Pawła II 42 i Śląska 38 (obie kamienice pod ochroną konserwatorską). Interesując się drugą z wymienionych lokalizacji, możemy podziwiać przejrzysty i spójny układ kompozycyjny całego narożnika na fotografii z maja 1975 roku.

Śląska 38 w maju 1975 (Fot. Grzegorz Solecki zZbiory Archiwum WKZKamienica powstała pod koniec XIX wieku, a witryna prawie od samego początku należała do restauracji. Po 1945 roku miejsce zajął Ośrodek Kultury Czeskiej. Obecnie adres ponownie zajmuje gastronomia. Reprezentująca ją wielookienna witryna, dodatkowo w części od strony placu identyczna z parterem sąsiedniej kamienicy, praktycznie od około stu lat nie zmieniła się pod względem formy, choć nie tak łatwo można ją dostrzec za drzewami, informacjami reklamowymi i – w miesiącach letnich - parasolami ogródka.

Mniej szczęścia posiada adres Jana Pawła II 42. Pierwotne zamierzenia projektanta zaciera brak belki ślemiennej w dwóch oknach wystawowych i decyzja o rezygnacji z ich przeszklenia na rzecz zaślepienia otworów okiennych.

aleja Papieża Jana Pawła II 42  - projekt kamienicy


Szkoda, gdyż sąsiadująca z nimi witryna apteki - jedna z najbardziej rozpoznawanych przez mieszkańców Szczecina witryn, kryjąca za sobą zabytkowe wnętrze- musiała tworzyć pierwotnie wraz z oknami od strony alei wrażenie dużej elegancji i spójności budując reprezentacyjny charakter tej części miasta.

W następnych artykułach  przeczytacie o niezwykle nowoczesnych jak na przedwojenne czasy aranżacjach w oknach wystawowych, o witrynach nieistniejących już szczecińskich domów handlowych, oraz o budowie i sztuce dekorowania witryn po 1945 roku.

 

Zobacz też:

Te przedwojenne witryny Szczecina to prawdziwe dzieła sztuki [foto]

Nie zmieniają się już sto lat - zabytkowe witryny sklepowe w Szczecinie [foto]

W każdy wtorek wieczorem na portalu wSzczecinie.pl znajdziecie nowy odcinek cyklu o szczecińskich witrynach.