Ma być nowocześnie i przyjaźnie. Powstaną nowe pomosty, przebieralnie, place zabaw i siłownie pod chmurką. Na Dziewokliczu pojawią się domki na wynajem i pole namiotowe z prawdziwego zdarzenia. W przyszłym roku rusza wieki remont szczecińskich kąpielisk.
- Szczecińskie kąpieliska są pięknie położone i mają potencjał. Najwyższy czas, żeby w sposób profesjonalny do tych miejsc podejść i przygotować tak, aby mieszkańcy chętnie nich korzystali – mówi prezydent Piotr Krzystek.

W pierwszej kolejności zmodernizowane zostaną kąpieliska Dziewoklicz i Dąbie, dopiero sezon później rewitalizowane będzie Głębokie. Na kąpieliskach pojawią się nowe toalety z przebieralniami i natryskami, place zabaw, siłownie pod chmurką, parkingi rowerowe, pomosty, nowe miejsca do grillowania. Jak zaznacza Tomasz Wawrzyńczak, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych, po remoncie na wszystkich obiektach ma być też bezpieczniej. - Linia brzegowa zostanie wyrównana, powstanie sieć pomostów dla ratowników i pojawi się monitoring – wymienia Wawrzyńczak. Wymienione zostaną także instalacje elektryczne, wodociągowe, sanitarne, które jak podkreśla dyrektor ZUK, wymagają już pilnej modernizacji.

Przebudowa kąpielisk odbędzie się w etapach. - W pierwszym etapie realizujemy najpilniejsze i najważniejsze prace, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z tych obiektów. Skupimy się także na dostosowaniu tych miejsc dla rodzin z dziećmi – zapowiada Wawrzyńczak. - W następnych latach na kąpieliskach pojawią się boiska sportowe czy parki wodne dla najmłodszych – dodaje.

Najwięcej zmian na Dziewokliczu

W sumie na przebudowę trzech kąpielisk zabezpieczono w budżecie 10 mln złotych. Jest to kwota na prace w pierwszym etapie. W kolejnych latach dokładane będę kolejne elementy, które uatrakcyjnią te miejsca. - Najpoważniejszy wydatek to modernizacja Dziewoklicza – mówią zgodnie prezydent miasta i dyrektor ZUK. - W pierwszym etapie przeznaczymy na nią 5 mln zł. Przede wszystkim związane to jest z powierzchnią tego kąpieliska, które jest największe w Szczecinie, ale jednocześnie ma największe możliwości – dodaje Wawrzyńczak.

W przyszłości na Dziewokliczu planowane jest utworzenie bazy noclegowej z domkami rekreacyjnymi do wynajęcia. Powstanie też pole namiotowe z prawdziwego zdarzenia oraz miejsce dla kajaków. - Przy ostrożnym szacunku koszt przygotowania takiej bazy to około 4 mln złotych. Docelowo modernizacja Dziewoklicza szacowana jest na 12 mln złotych - mówi dyrektor ZUK.

Modernizacja Głębokiego (w pierwszym etapie) szacowana jest na około 2,7 mln zł, a remont kąpieliska w Dąbiu ma kosztować 2,3 mln zł.

Kiedy ruszają prace?
Na tę chwilę gotowe są koncepcje modernizacji kąpielisk. Na początku przyszłego roku mają być gotowe projekty, a wiosną 2017 zostaną ogłaszane przetargi. Jak zapowiada prezydent, prace remontowe na dwóch pierwszych kąpieliskach (Dziewoklicz i Dąbie) mają się rozpocząć po przyszłorocznym sezonie kąpielowym, tj. we wrześniu 2017, a zakończyć przed rozpoczęciem sezonu w 2018 roku. Początek modernizacji kąpieliska Głębokie to wrzesień 2018.

- Ogromny nacisk kładziemy na najmłodszych. Po modernizacji mają to być kąpieliska przede wszystkim dla rodzin z dziećmi – podkreśla prezydent.