Pod koniec listopada dowiemy się jak będzie wyglądał szczeciński aquapark Fabryka Wody. Właśnie ogłoszono międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu.
O tym jak aquapark będzie wyglądać rozstrzygnie międzynarodowy konkurs architektoniczny. Ogłoszenie, jak poinformował Piotr Krzystek, właśnie ukazało się w europejskim biuletynie zamówień publicznych.
Nowa jakość na 3,5 ha
Teren dawnego kompleksu kąpielowego Gontynka, gdzie Fabryka Wody ma powstać, liczy około 8 ha. Zadaniem autorów będzie wskazanie i zaproponowanie możliwości zagospodarowania minimum 3,5 ha tej powierzchni oraz zaprojektowanie „głównego obiektu kubaturowego parku wodnego” o łącznej powierzchni 1,3 ha. Spośród nadesłanych projektów zostanie wyłonionych pięć najlepszych, z których następnie będzie wybierana zwycięska koncepcja. Wyniki mają być znane do 25 listopada tego roku. Najpóźniej na przełomie grudnia i stycznia Miasto planuje podpisać umowę z laureatem. Rozpoczną się wówczas prace projektowe, które zgodnie z zapowiedziami mają potrwać około roku.
- Chcemy, aby na tle aquaparków i parków wodnych w Polsce nasz był rozwiązaniem szczególnym, wnoszącym nową jakość – zaznacza Jarosław Bondar, architekt miasta.
Wybudują, a potem jeszcze rozbudują
Jak zapowiada prezydent, budowa szczecińskiego parku wodnego będzie składała się z dwóch etapów. Najpierw powstaną część basenowa o powierzchni 8 tys. m kwadratowych oraz część rozrywkowa zajmująca około 2 tys. m kwadratowych. Dopiero po ich zakończeniu zostanie podjęta decyzja o dalszej rozbudowie części edukacyjno-rozrywkowej o kolejne 3 tys. metrów kwadratowych.
- Z góry zakładamy, że w przyszłości będziemy chcieli w pełni wykorzystać obszar Gontynki i w przyszłości zlokalizować tam nowe funkcje, o których być może jeszcze nawet nie wiemy, że będą możliwe do zrealizowania na skutek m.in. postępu techniki - mówi prezydent.
Zespoły zainteresowane udziałem w konkursie mogą się zgłaszać do 14 czerwca. Swoje prace będą musiały złożyć do 6 września. Główną nagrodą w konkursie jest 70 tys. zł. Informacje i szczegóły konkursu dostępne są na stronie bip.um.szczecin.pl
Jak informowaliśmy już w marcu br., pierwsze wbicie łopaty planowane jest na przełomie 2018 i 2019 roku. Prezydent szacuje, że budowa mogłaby zająć w zależności od umowy z wykonawcą od 24 do 36 miesięcy (przy założeniu, że wszystko pójdzie zgodnie z planem). Tak więc w wariancie optymistycznym, pierwsza kąpiel w „nowej Gontynce” byłaby możliwa w 2021 roku. Inwestycja (pierwszy etap) ma kosztować 100 mln złotych.
Komentarze
2