Zakończył się remont jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Szczecinie. Brama Portowa jest już jak nowa. Elewacja zabytkowej budowli została oczyszczona, ubytki uzupełnione, a bogate detale architektoniczne odnowione.
Rozpoczęte w ubiegłym roku prace remontowe i konserwatorskie objęły elewację o łącznej powierzchni ponad 1000 m2 oraz wszystkie stałe elementy dekoracyjne. W szczególności konserwacji poddane zostały kamienne i ceglane partie elewacji, kamień polichromowany, fragmenty tynkowych i metalowych elementów zdobniczych. Dokonano również naprawy pęknięć.

- Wymienione zostało również tzw. „Jabłko Królewskie” na nowy element wykonany z kamienia sztucznego – informuje Centrum Informacji Miasta.

Prace remontowe i konserwatorskie wykonywane były przez firmę Konsart Sp z o.o. Koszt inwestycji to blisko 800 tys. zł.


foto: materiały UM


foto: materiały UM

Wybudowana 290 lat temu
Odnowiony wygląd Brama Portowa otrzymała na swoje 290. urodziny. Zbudowana została w latach 1724-27 na polecenie króla Fryderyka Wilhelma I, kiedy to Szczecin został przejęty przez Prusy z rąk Szwedów (wykupiony za 2 miliony talarów) i nowi gospodarze rozpoczynali rozbudowę miejskich fortyfikacji. Właśnie o tym zaświadcza łaciński napis umieszczony w górnej części elewacji (attyce):

„Fryderyk Wilhelm Król Pruski Księstwo Szczecińskie odstąpione elektorom brandenburskim i oddane ponownie książętom pomorskim, przez nieszczęśliwe zrządzenie losu zajęte przez Szwedów, mocą prawnych układów i za odpowiednią cenę do Piany wykupił, zdobył i uzyskał ponownie dla siebie w roku 1719. On też tę Bramę Brandenburską zbudować rozkazał”.


foto: materiały UM

Barokową budowlę zaprojektował Gerhard Corneliusa von Walrawe. Niemiecki architekt specjalizujący się w budowie fortyfikacji. To na jego cześć jeden ze świnoujskich fortów nosi od 2001 r. imię Gerharda. Kunsztowne dekoracje są autorstwa francuskiego rzeźbiarza Bartholome Damarta (zachodnia elewacja) i niemieckiego Meyera (wschodnia elewacja). Brama Portowa na początku była Bramą Brandenburską, później Berlińską. To bowiem przez nią wyjeżdżało się z miasta w kierunku Brandenburgii i Berlina. Dopiero po przejęciu władzy przez administrację polską w 1945 roku nazwę zmieniono. Zgodnie z ówczesną strategią likwidowania wszystkich nazw mogących kojarzyć Szczecin z jego niemiecką historią. Po II wojnie światowej w Bramie Portowej mieścił się punkt PTTK, później sklep Cepelia, a od niedawna Teatr Kameralny. Ostatnia renowacja elewacji odbyła się w latach 90.














wszystkie fotografie to materiały prasowe UM