Międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Fabryki Wody - Nowej Gontynki wygrała pracownia DreamWorlds z Mysłowic. Na terenie dawnego kąpieliska przy ul. 1 Maja ma powstać obiekt łączący funkcje aquaparku z działalnością edukacyjną.
- Zwycięska koncepcja najlepiej spełniła wszystkie warunki konkursu. Umiejętnie łączy funkcję rozrywkową Fabryki z funkcją edukacyjną. Jej największym walorem jest wkomponowanie obiektu w otaczającą przestrzeń  - mówił, ogłaszając wyniki Jarosław Bondar, architekt miasta.

Fabryka radości
Decyzje podjął sąd konkursowy w skład, którego wchodzili przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oraz miejscy urzędnicy. Na pierwszy etap nadesłano 13 prac, z których 5 zakwalifikowano do finału. Wszystkie dokumenty i prezentacje były zakodowane w sposób gwarantujący anonimowość, więc członkowie sądu nie wiedzieli, czyje oferty wybrali. To okazało się dopiero dzisiaj, gdy podczas oficjalnej prezentacji otwarto koperty z danymi identyfikującymi. Okazało się, że bezkonkurencyjna okazała się pracownia DreamWorlds z Mysłowic. Jej przedstawicieli nie było na sali podczas ogłaszania wyników.

- To był trudny temat i trudny wybór. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Szczecina będą z niego i późniejszej realizacji zadowoleni - mówił Ryszard Jurkowski z SARP Katowice, przewodniczący sądu konkursowego. - Szczecin przyzwyczaił nas ostatnio do bardzo wysokiego poziomu architektonicznego i mamy nadzieję, że ten projekt do tego nawiąże. Choć nie będzie tak ikoniczny jak Filharmonia, czy Centrum Dialogu Przełomy, bo też przypisana mu będzie zupełnie inna rola. Mamy nadzieję, że to będzie fabryka radości, sportu, spontanicznej zabawy i edukacji.


Czas na negocjacje
Zwycięzcy otrzymali główną nagrodę w wysokości 70 tys. zł oraz zaproszenie do udziału i negocjacji w postępowaniu na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Drugą nagrodą uhonorowano pracownię Consultor z Poznania (40 tys zł). Przyznano również trzy wyróżnienia (po 30 tys zł). Otrzymali je: ETC Architekci z Wrocławia,  Metropolis ze Szczecina (ul. Narutowicza) oraz Domino Grupa Architektoniczna ze Szczecina (ul. Mickiewicza). Makiety nagrodzonych prac można oglądać w hallu przed salą sesyjną Urzędu Miasta.

- Od dziś rozpoczynamy negocjacje ze zwycięską pracownią w sprawie zlecenia z wolnej ręki na przygotowanie dokumentacji projektowej - zapowiedział prezydent Piotr Krzystek.

Najszybciej w 2020 roku
Według wstępnego harmonogramu miasto przewiduje, że prace projektowe zostaną wykonane w 2017 roku, później zostanie wyłoniony wykonawca, a na przełomie 2018 i 2019 roku rozpoczną się roboty budowlane. Według najbardziej optymistycznych planów Fabryka Wody miałaby być gotowa w 2020 roku. Szacowany koszt całej inwestycji to 100 mln zł.

Fabryka Wody ma  być połączeniem aquaparku i centrum edukacyjnego. Powstanie na terenie dawnego kąpieliska Gontynka, między ul. 1 Maja i ul. Sczanieckiej. Strefa basenowa będzie miała powierzchnię 8 tys m kw, część naukowo-edukacyjna - 2 tys m kw (w przyszłości możliwa jest jej rozbudowa w II etapie inwestycji). Zagospodarowanych zostanie również 3,5 ha dookoła obiektu. W części edukacyjnej znajdą się interaktywne gry, multimedialne ścieżki, laboratoria.

Wcześniejsze koncepcje poniosły druzgocącą klęskę

O budowie parku wodnego na terenie dawnej Gontynki mówi się już od 14 lat. Taki pomysł powstał jeszcze za czasów kadencji prezydenta Mariana Jurczyka, od początku tę ideę podtrzymywał również jego następca - Piotr Krzystek. Przez lata powstawały kolejne koncepcje zagospodarowania terenu przy ul. 1 Maja, ale każda z nich kończyła się spektakularną klęską. Nie wypalił m.in. pomysł przeznaczenia części działki pod hipermarket (prezydent Jurczyk), czy zbudowania aquaparku za miejskie pieniądze i oddanie go w zarządzanie inwestorowi, który ponosiłby koszty jego eksploatacji (prezydent Krzystek).