W sobotę od rana przy goszczących w Szczecinie jednostkach ustawiały się kolejki zwiedzających. Popularnością cieszyły się również inne atrakcje znane już z poprzednich edycji Żagli – Jarmark pod Żaglami, festiwal orkiestr dętych, strefa dla najmłodszych na pl. Mickiewicza, wesołe miasteczka po obu stronach Odry czy Festiwal Smaków Food Trucków i Craft Beer Zone u stóp Wałów Chrobrego. Muzycznym zwieńczeniem dnia był koncert Bryskiej.

Wczoraj trzeba było chować się przed deszczem, a dziś szukać kurtyn wodnych, które Zakład Wodociągów i Kanalizacji rozstawił na terenie imprezy (na pl. Mickiewicza, przy moście pontonowym i na Nabrzeżu Starówka). Sobota była jednym z najcieplejszych dni tego lata w Szczecinie.

Zabawa przy głównej scenie

Nieprzepadający za upałami mogli wybrać się nad Odrą wieczorem. Zwłaszcza, że to wtedy zaplanowano koncerty na głównej scenie na Łasztowni. Najpierw mocniejsze brzmienia rockowe w wykonaniu zespołu Storo, a później występ zdobywającej w ostatnich miesiącach coraz większą popularność Bryskiej.

- Bawimy się świetnie. Może nie jesteśmy wielkimi fankami, ale oczywiście znamy Bryską. Można się poruszać i pobawić - dzieliły się wrażeniami Agnieszka i Agata.

Morskie klimaty (i nie tylko) przy mniejszej scenie

Swoją publiczność miały też zespoły występujące na scenie szantowo-folkowej przy rzeźbie Herkulesa walczącego z Centaurem na Wałach Chrobrego. Można było poczuć tam morski klimat, ale też posłuchać artystów z regionu. Jak np. duet Różanek / Sawaszkiewicz.

- Olek Różanek to zawsze klasa. Znamy go świetnie z mężem z projektu Chango. Dopiero przyszliśmy na Żagle i z przyjemnością zatrzymaliśmy się przy tej scenie - mówiła pani Alicja.

Na Odrze królują teraz żaglowce

Wczesniej, przy błękitnym niebie, można było zwiedzać pokłady jednostek, które przypłynęły do Szczecina specjalnie na Żagle 2023. Przy Wałach Chrobrego zacumowały okręty wojenne i oczywiście żaglowce, m.in. Joanna Saturna, Baltic Beauty, Generał Zaruski oraz te z klasy A, czyli z grupy największych: ORP Iskra – szkolna barkentyna Marynarki Wojennej RP i holenderski Morgenster – ponadstuletni bryg zbudowany dla firmy rybackiej.

- Mi najbardziej podobał się ORP Poznań z działem na pokładzie - mówił nam Antek, który do Szczecina przyjechał z siostrą Anastazją i rodzicami z... Poznania.

- Nie z myślą specjalnie o Żaglach, jesteśmy tu nieco przy okazji. Może jutro uda nam się zwiedzić pokłady, bo dzisiaj przyszliśmy zbyt późno - tłumaczył jego tata.

Dużo różnorodnych atrakcji 

W kolejkach do jednostek najwięcej było właśnie rodzin. Gdy najmłodszym nudziło się już zwiedzanie pokładów, można było zająć ich czas w jednym z dwóch wesołych miasteczek albo w specjalnej strefie dziecięcej z animatorami zabaw na pl. Mickiewicza.

Nieco starsi chętnie spacerowali wśród stoisk Jarmarku pod Żaglami. Na górnym tarasie  wytyczono Aleję Artystów z rękodziełem oraz Aleję Produktów Regionalnych.

Niżej, u stop Wałów Chrobrego, są food trucki i Craft Beer Zone. Atrakcje świetnie znane szczecinianom że wcześniejszych edycji imprezy. Podobnie jak Festiwal Orkiestr Dętych, którego parady można podziwiać przez cały weekend w różnych częściach miasta.

Program na zakończenie Żagli 2023

W niedzielę na głównej scenie na Łasztowni w koncercie wieczoru wystąpi Julia Pietrucha (o godz. 20). Wcześniej pojawi się tam Kamil Hussein (o godz. 18). Na scenie szantowo-folkowej przy Centaurze wystąpią: WIKINGOWIE, The Nierobbers, EKT Gdynia, Ryczące Dwudziestki i Swing Lovers.

VI Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2023 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin zwieńczą pokazy musztry paradnej i przemarsz orkiestr na Łasztowni (o godz. 12).

Przez cały dzień działać będzie Jarmark pod Żaglami, Food Port, Festiwal Smaków Food Trucków, Craft Beer Zone, Strefa Dziecięca i wesołe miasteczka.