Tajemnice ruin fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG w Policach [wycieczka w ramach cyklu Środy z historią Szczec

Gdzie?
Police
Kiedy?
Sobota, 21.03.2015
O której godzinie?
13:00
Za ile?
wstęp wolny
Opis wydarzenia
Marcowe spotkanie z cyklu „Środy z historią Szczecina” odbędzie się w sobotę, 21 marca, w Policach.

Tajemnice ruin fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG w Policach

Zapraszamy 21 marca 2015 roku, w sobotę, o godzinie 13.00 do Polic na wycieczkę po terenie byłej niemieckiej fabryki benzyny syntetycznej. Miejscem zbiórki będzie siedziba Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” przy ulicy Spółdzielczej 31. Udział w wycieczce jest bezpłatny, dojazd do Polic na własną rękę.

Problem zaopatrzenia w paliwo miał dla machiny wojennej Niemiec hitlerowskich kluczowe znaczenie. Kraj nie posiadał własnych złóż ropy naftowej, dlatego też wybudowano sieć zakładów chemicznych produkujących benzynę syntetyczną z węgla metodą chemika Friedricha Bergiusa (1884–1949). W 1939 roku czynnych było na terenie Niemiec 12 fabryk benzyny syntetycznej. Jedną z nich była Hydrierwerke Pölitz A.G., zlokalizowana w podszczecińskich Policach. W czasie II wojny światowej fabrykę obsługiwało około 30 tysięcy pracowników, głównie przymusowych. Od 1940 roku fabryka stała się obiektem nalotów bombowych brytyjskiego RAF-u, później również amerykańskiego lotnictwa bombowego. Skutki tych systematycznych bombardowań były tak duże, że w lutym 1945 roku zaprzestano produkcji w zakładzie.

Po zakończeniu wojny zachowane instalacje zostały rozebrane i jako rekompensata za szkody wojenne wywiezione do ZSRR. Z okresu funkcjonowania fabryki benzyny syntetycznej zachowały się do dziś na terenie Polic fragmenty fabrycznych konstrukcji. Terenem byłego zakładu opiekuje się Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”. Warto nadmienić, że na terenie pofabrycznym znajduje się czwarte co do wielkości zimowisko nietoperzy w Polsce.

W ramach marcowego spotkania cyklu "Środy z historią Szczecina" w sobotę, 21 marca 2015 roku, odbędzie się zwiedzanie terenów pofabrycznych oraz zlokalizowanego w dwóch schronach przeciwlotniczych muzeum historycznego. Oprowadzać będzie pani Anita Andryszczyk, członkini Stowarzyszenia, która opowie m.in. o mitach i legendach związanych z fabryką i jej funkcjonowaniem.

Dojazd ze Szczecina:
– autobus lini 103 z Głębokiego – ok. 22 minuty do przystanku „Police Tanowska Szkoła”. Odjazd o godz. 12.13.

– autobus lini 107 z pl. Rodła – ok. 36 minut do przystanku „Police Piłsudskiego Rondo” (przy pomniku papieża Jana Pawła II) i z tego samego przystanku autobusem linii 102 ok. 7 minut do przystanku końcowego „Police Tanowska Szkoła”. Odjazd o godz. 11.45 lub 11.55, autobus 102 z przystanku „Police Piłsudskiego Rondo” o godz. 12.34.

– autobus lini 102 z przystanku „Gocław”. Autobusem tym jedziemy ok. 37 minut i wysiadamy na przystanku końcowym „Police Tanowska Szkoła”. Odjazd o godz. 12.05.

Uwaga!
Autobusy linii 102, 103 i 107 kursują w soboty rzadko. Powyżej podane zostały godziny odjazdów autobusów 102, 103 i 107 z przystanków początkowych, które gwarantują dotarcie do siedziby Stowarzyszenia „Skarb” na czas, czyli przed godz. 13.00.

Czas trwania wycieczki: ok. 3 godziny. Wycieczka odbywa się po trudnym, miejscami nierównym terenie. Dlatego też uczestnicy proszeni są o:
– przybycie w ubiorze niekrępującym ruchów, dostosowanym do pory roku i pogody, oraz wygodnym obuwiu;
– zabranie drobnej ilości suchego prowiantu oraz napojów (wg indywidualnego uznania).

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję