Mają zagwarantować mieszkańcom dostęp do wody w sytuacjach nadzwyczajnych, ale większość z nich to niewątpliwe atrakcje turystyczne i elementy dekoracyjne wielu ulic. W Szczecinie znajdziemy około 130 pomp, a kolejna z nich została odnowiona. Mowa o pompie przy ulicy Pogodnej 34, z której ponownie płynie woda.

– Naprawiona została część podziemna, ssąco tłocząca. Oprócz tego wyczyściliśmy i odmalowaliśmy część naziemną. Teraz nie tylko służy mieszkańcom, ale cieszy oczy – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.

Naprawiona pompa stoi przy ulicy Pogodnej 34, w okolicy jeziora Głębokie. Warto jednak przypomnieć, że woda z niej zdatna jest do spożycia wyłącznie po przegotowaniu. Czyli zupełnie inaczej niż w przypadku wody, która płynie w szczecińskich kranach.

W Szczecinie znajdziemy obecnie około 130 pomp, ale tylko 28 jest zabytkowych. Można je rozpoznać po herbie miasta, koronie lub płomieniem wieńczącym całą pompę oraz głowie smoka, z której leci woda.

– Pracownicy ZWiK od wielu lat o nie dbają. Konserwują i naprawiają nie tylko, aby cieszyły oczy mieszkańców i turystów, ale także aby były funkcjonalne – podkreśla H. Pieczyńska.