Prąd do południowych części Szczecina płynie teraz z nowej stacji elektroenergetycznej – Głównego Punktu Zasilania Pomorzany. Spółka Enea Operator uruchomiła ją przy ul. Szczawiowej (obok elektrociepłowni). – Ta inwestycja pomoże nam zwiększyć możliwość podłączania odnawialnych źródeł energii oraz pozwoli podnieść bezpieczeństwo i pewność zasilania naszych klientów – mówił Marcin Gawroński, prezes zarządu Enea Operator.
W nowym budynku znajduje się rozdzielnia 110 kV, do której przyłączonych jest 6 linii obsługujących aglomerację szczecińską. Jest również połączenie 4 liniami z produkującą po sąsiedzku energię elektryczną Elektrociepłownią Pomorzany. Łącznie, trzeba było ułożyć 16 km kabli.
– Rozdzielnię wykonano wewnątrz budynku, w przeciwieństwie do rozdzielni napowietrznych. Dzięki temu jest niewrażliwa na warunki atmosferyczne. Jej gabaryty są dużo mniejsze. Sterowanie i automatyka mają odwzorowanie zdalne. Jest zapewnione pełne monitorowanie stacji w zakresie bezpieczeństwa i prowadzenia ruchu – podkreślał Jan Rączka, doradca dyrektora departamentu planowania i rozwoju Enea Operator.
O potrzebie budowy jeszcze jednego, nowoczesnego, głównego punktu zasilającego Szczecin zaczęto mówić po 2008 roku, gdy miasto sparaliżowała potężna awaria. W 2018 roku Enea Operator podpisała umowę z Eltel Networks Energetyka na budowę nowej stacji elektroenergetycznej. Realizacja tej inwestycji w formule zaprojektuj i wybuduj kosztowała ok. 40 mln zł.
– Nowa stacja zwiększa bezpieczeństwo naszych odbiorców. Im mamy więcej GPZ-ów o dużej mocy, tym pewność zachowania dostaw energii jest większa. Szczecin jest w tej chwili zasilany z trzech stron. Dzięki temu maksymalizujemy bezpieczeństwo – tłumaczył prezes Gawroński. – Nie wiem, czy z tym punktem zasilania uniknęlibyśmy w 2008 blackoutu, ale na pewno byłaby większa szansa, że tak potężna awaria się nie wydarzy.
GPZ Pomorzany stanął obok starej, napowietrznej stacji należącej do Elektrociepłowni Pomorzany. Obsługuje przede wszystkim południową część Szczecina, ale gdy będzie taka potrzeba (np. podczas awarii), ten obszar może być rozszerzony.
Komentarze
2