Nowa jezdnia, chodniki, ścieżka rowerowa, podpórki, stojaki i ławki. To tylko część zmian, które jeszcze w tym roku pojawią się w alei Wyzwolenia na odcinku od ul. Rayskiego do pl. Żołnierza Polskiego.
W ramach przebudowy wyremontowany zostanie chodnik i powstanie droga rowerowa o nawierzchni asfaltowej i szerokości 2 m. - Będzie ona wygodną kontynuacją już istniejących ścieżek. Dla cyklistów pojawi się 28 stojaków rowerowych i 7 podpórek. Dla pieszych udogodnieniem będą ławki – wymienia Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Na odcinku od placu Rodła do placu Żołnierza jezdnia zostanie zwężona do 9,25 m (skrajny pas o szerokości 3,25m i 2 pasy o szerokości 3,0 m), co pozwoli na wygospodarowanie miejsc postojowych o szerokości 2,5 m. Miejsca parkingowe będą równoległe do jezdni. Na odcinku od Rayskiego do placu Rodła nadal będziemy parkować ukośne.

Prace obejmują również remont nawierzchni jezdni i przebudowę przystanków komunikacji miejskiej: „plac Rodła „LOT”” oraz „plac Żołnierza Polskiego”. Zostaną tam zamontowane wiaty oraz krawężniki ułatwiające postój autobusów niskopodłogowych. Na chodnikach w okolicy przystanków oraz skrzyżowań zostanie wykonane oznakowanie dla osób niedowidzących.

Remont jednej z najważniejszych ulic w centrum Szczecina rusza 8 sierpnia. W pierwszej kolejności zostanie rozebrany chodnik przy placu Żołnierza. - Piesi mogą spodziewać się utrudnień, jednak przejście będzie możliwe przez cały czas trwania remontu – zapewnia Pieczyńska.

Wykonawcą prac jest firma Eurovia Polska S.A. Na realizację zadania ma czas do 19 grudnia. Koszt inwestycji to blisko 3,5 mln złotych.

Po wakacjach powinna sie również rozpocząć przebudowa przejścia podziemnego. Pasy i światła w rejonie skrzyżowania ul. Wyzwolenia, Malczewskiego i Rayskiego mają się pojawić również do końca tego roku.