Kolejnych 258 łóżek dla pacjentów z Covid-19 zostanie uruchomionych w kilku zachodniopomorskich szpitalach. Jednym z nich jest 109. Szpital Wojskowy w Szczecinie. – Od początku pandemii planujemy i prowadzimy działania związane z zapewnieniem dostępności łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem tak, aby wyprzedzać wzrost liczby hospitalizacji – podkreśla wojewoda Zbigniew Bogucki.

W piątek w regionie hospitalizowanych było 538 pacjentów z koronawirusem. W poniedziałek liczba ta wzrosła do 643.

Utrzymać zapas miejsc

– Od początku pandemii planujemy i prowadzimy działania związane z zapewnieniem dostępności łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem tak, aby wyprzedzać wzrost liczby hospitalizacji, a jednocześnie w jak największym zakresie utrzymać zapas miejsc, nie zakłócając procesu leczenia pacjentów z innymi chorobami – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. – Dlatego podpisałem również decyzję o uruchomieniu 122 łóżek covidowych, w tym 6 respiratorów, w 109. Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Szczecinie – dodaje.

Dodatkowe łóżka covidowe zostaną uruchomione 23 listopada. Wprowadzone zmiany oznaczają również przeorganizowanie pracy szpitala.

– Obecnie leczeni pacjenci będą w najbliższym czasie wypisywani do domów zgodnie z planem leczenia. Pozostali zostaną przetransportowani do innych szpitali, gdzie będzie kontynuowany proces ich hospitalizacji – zapowiada komendant 109. Szpitala Wojskowego płk Krzysztof Pietraszko.

Szpital z „covidowym” doświadczeniem

W ciągu najbliższych kilku dni przygotowane zostaną oddziały szpitalne. Wyznaczone zostaną również strefy czyste i brudne oraz ścieżki komunikacyjne. Przeorganizowanie pracy nie jest nowością dla personelu medycznego i pracowników szpitala wojskowego. Wszystkie procedury związane ze statusem placówki covidowej są tu dobrze znane, bowiem obiekt pełnił już tę funkcję dwukrotnie – jesienią 2020 oraz wiosną 2021. W tym czasie przyjęto ponad 900 pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2.

Zakaz odwiedzin do odwołania

Dodajmy, że we wtorek w szpitalu wojskowym wprowadzony został zakaz odwiedzin, który obowiązuje do odwołania. Nadal możliwy pozostaje wstęp do pracowni i laboratoriów, które znajdują się w głównym budynku szpitala, czyli pracowni medycyny nuklearnej i RTG oraz zespołu pracowni medycyny laboratoryjnej. Do pracowni prowadzi osobne wejście, które jest odizolowane od „covidowej” części budynku.

W normalnym trybie będzie pracować także przychodnia stomatologiczna, która swoją siedzibę ma w odrębnym budynku przy ul. Piotra Skargi.