Na najbliższą niedzielę zaplanowano spotkania rad powiatu i regionu Platformy Obywatelskiej, podczas których mają zostać zaakceptowane ostateczne listy do rady miasta i sejmiku zachodniopomorskiego. Dotychczasowi radni będą ubiegać się o reelekcje, ale jest też kilka niespodzianek. Platforma Obywatelska chce wprowadzić do rady miasta więcej kobiet oraz młodych działaczy. Nasze informacje potwierdziliśmy w trzech źródłach.

Z nieoficjalnych informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że Platforma Obywatelska nie wystawi swojego kandydata na prezydenta Szczecina. Poparcie otrzyma Piotr Krzystek. W zamian za to politycy Koalicji Obywatelskiej mają zająć stanowiska wiceprezydentów. Trwają spekulacje, kto z obecnego składu kolegium prezydenckiego miałby zrezygnować.

Platforma Obywatelska nie zamierza jednak rezygnować z walki o radę miasta. Nieoficjalnie trwają ostatnie szlify list wyborczych, które ostatecznie zaakceptowane mogą zostać już w najbliższą niedzielę.

Na Prawobrzeżu „jedynką” będzie radny Marcin Biskupski, który w 2018 roku z czwartego miejsca osiągnął najlepszy wynik na liście wyborczej. „Dwójką” zostanie aktywistka związana w przeszłości z KOD – Maria Schneider. Z numerem trzecim ma wystartować radny sejmikowy Wojciech Dorżynkiewicz, a „czwórkę” ma otrzymać popierana przez posła Patryka Jaskulskiego Małgorzata Wleklak.

W okręgu obejmującym Pomorzany i Gumieńce „jedynką” ma być radna Urszula Pańka, a „dwójką” – młody aktywista, bliski współpracownik posła Arkadiusza Marchewki, Stanisław Kaup.

Na listę w Śródmieściu wraca Paweł Bartnik, który w poprzednich wyborach startował z Gumieniec. To oznaczałoby zepchnięcie lidera Zielonych, Przemysława Słowika, na pozycję drugą. Rozmowy w tej sprawie jeszcze trwają. W Śródmieściu Koalicja Obywatelska może liczyć na dwa mandaty.

Najciekawiej zapowiada się sytuacja na Pogodnie, gdzie walczyć będzie duża liczba aktywnych polityków. „Jedynką” będzie radny Łukasz Tyszler, „dwójką” – Elżbieta Abramowicz, czyli szefowa Jadłodzielni. Z trzeciego miejsca ma startować współpracownik marszałka Olgierda Geblewicza – Mateusz Gieryga. Kolejne pozycje mają zająć radni Bazyli Baran i Andrzej Radziwinowicz oraz współpracownica posła Patryka Jaskulskiego – Ilona Milewska.

Na Północy bez zmian na szczycie listy wyborczej: „jedynką” będzie Jan Posłuszny, a „dwójką” – potencjalny kandydat na wiceprezydenta Szczecina, czyli Łukasz Kadłubowski. Do rady miasta chce wrócić także Małgorzata Gadomska. Lider Zielonych, Przemysław Słowik stara się o miejsce na liście wyborczej dla Dagmary Adamiak, jednej z twarzy partii. Wystartować ma również Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki. Na Północy walka o mandaty może okazać się bardzo ciekawa. PO liczy w tym okręgu na trzy mandaty, ale gdy wiceprezydentem zostanie Łukasz Kadłubowski, to może się okazać, że nawet osoba z czwartym wynikiem zostanie radnym.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.