W ramach projektu "Zachodniopomorski Szlak Żeglarski" trzy szczecińskie mariny zostaną odnowione – poinformował na konferencji prasowej prezes Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Waldemar Miśko. W konferencji wziął także udział wicemarszałek Witold Jabłoński.
Dzięki projektowi szczecińskie mariny:  Marina Pogoń, Marina Gocław i Przystań Jachtowa AZS zostaną gruntownie wyremontowane, by spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Będą to komfortowe porty wyposażone w nabrzeża ułatwiające bezpieczny postój,  posiadające bazy sanitarne. Jako atrakcje turystyczne będą mogły konkurować z innymi europejskimi portami. To dobra wiadomość dla 6 tys. żeglarzy w regionie, ale i dla turystów-wodniaków z innych części Europy i świata.

Szczecińskie porty jachtowe będą przystankami na trasie szlaku kilkunastu portów jachtowych na Pomorzu Zachodnim. Część z marin, tak jak szczecińskie, zostanie zmodernizowana, część stanowić będą zupełnie nowe porty. Jak powiedział wiceprezes ZROT, a prywatnie praktykujący żeglarz, Zbigniew Jagniątkowski: „To unikalny szlak turystyczny z skali Europy” . Żeglarze będą mogli przepłynąć ciekawą turystycznie trasą. Dla Szczecina oznacza to, że będzie jedną z atrakcji  szlaku.  Przybywający do portów będą mogli po zejściu na ląd zwiedzać Szczecin i jego zabytki.

Projekt Zachodniopomorskiego Szlaku turystycznego jest inicjatywą ZROT. To największy projekt dotyczący turystyki wodnej od lat i jedyny na zachodzie Polski zatwierdzony przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej. Wartość całego projektu wynosi prawie 90 mln zł, z czego ponad 50 dofinansuje Unia Europejska. Cała sieć portów jachtowych, w tym także szczecińskich, zostanie stworzona do końca 2011 roku. „Należy promować projekt, aby jak najwięcej turystów do nas przyjeżdżało” - powiedział prezes ZROT, apelując do mediów o wsparcie tego ogromnego projektu turystycznego.