Gdyby zapytać Polaków, co wydarzyło się 4 czerwca 1989, wielu z nich by tego nie wiedziało, a inni odpowiedzieliby niejasno koniec komunizmu w Polsce, albo błędnie np. zakończenie obrad Okrągłego Stołu lub wybór Mazowieckiego na premiera. Tymczasem 4 czerwca 1989 odbyły się pierwsze od kilkudziesięciu lat częściowo wolne wybory do parlamentu. Szczecińscy robotnicy ze stoczni walnie się do nich przyczynili, dlatego też nasze miasto powinno obchodzić to nieformalne święto z pompą. Czy tak będzie rzeczywiście?

Na razie wiemy coś więcej o obchodach planowanych przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Urząd Marszałkowski planuje świętowanie 4 – 5 czerwca.

4 czerwca 2009 r. (czwartek)

W godzinach od 9 do 13 młodzież ze szczecińskich szkół spotka się z bohaterami tamtych czasów w podziemiach Kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli przy ul. Pocztowej 22. Moderatorem spotkania będzie zasłużony szczecinianin, bohater tamtych dni oraz były minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski.

Od 14 do 16 jest planowana uroczysta, wspólna sesja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz Rady Miasta, podczas której zostaną wręczone Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego osobom, które przyczyniły się do powstania III Rzeczypospolitej. .

5 czerwca 2009 r. (piątek)

Dopiero 5 czerwca zaplanowano imprezę, w której będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy Szczecina. Wydarzenie odbędzie się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. Impreza rozpocznie się o 17:30 i potrwa nawet do późnych godzi nocnych. Na początek szczecinianie przypomną sobie największe hity z przełomu lat 1989/1990. Szczecińska Agencja Artystyczna przygotowała repertuar z tamtych lat, który złoży się na dwugodzinny koncert. Następnie od godziny 20 będziemy świadkami wieczoru liryczno-satyrycznego „Błazen i Bard”, gdzie przypomnimy sobie wielkie postacie polskiej kultury tamtych czasów: Jacka Kaczmarskiego, Agnieszki Osieckiej oraz Jonasza Kofty.

Zagrają, zaśpiewają, zarecytują dla nas Stanisław Tym, Andrzej Poniedzielski, Jan Kaczmarek, Andrzej Waligórski, Artur Andrus, Grzegorz Tomczak, Mirosław Czyżykiewicz, Tadeusz Woźniak, Henryk Sawka, Czerwony Tulipan oraz artyści Teatru Polskiego. Słowem szykuje nam się uczta kulturalna, którą reżyseruje i przygotowuje Adam Opatowicz – dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie.

Natomiast na zakończenie imprezy, o północy, będzie można obejrzeć pod przysłowiową chmurką legendarny już film „Rejs”