Będą debiuty, wyczekiwane powroty, minikiermasz roślin kolekcjonerskich i giełda winyli – to wszystko w ramach 6. urodzin Szczecińskiego Bazaru Smakoszy będzie czekać na mieszkańców odwiedzających OFF Marinę. „Ludzie chcą do nas przyjeżdżać. Wciąż się rozwijamy i to jest powód do ogromnej dumy”, przyznaje organizator.

Szczeciński Bazar Smakoszy podbił serca szczecinian, którzy już od 6 lat co niedzielę pojawiają się w OFF Marinie, by zaopatrzyć się w produkty ekologiczne. 

– Towarzyszy mi duma, bo to projekt, który wrósł w tkankę miejską. Bazar to już nie tylko miejsce, gdzie idziemy na zakupy, ale trochę miejsce spotkań. Bardzo chciałem iść w kierunku stworzenia takiej miniinstytucji kulturalnej i wydaje mi się, że udaje się to wprowadzać – przyznaje Michał Jakubów, organizator Szczecińskiego Bazaru Smakoszy.

Nowe twarze i te, za którymi ludzie tęsknią

Z okazji urodzin na odwiedzających OFF Marinę w niedzielę, 28 maja, będą czekać same wspaniałości, w tym produkty od dawno niewidzianych wystawców oraz ciekawe debiuty. Ponownie będzie można zaopatrzyć się w wyśmienite nalewki od Małego Koguta. Pojawią się także ci, którzy gościli na minifestiwalach – chociażby Natalia Izbicka z przepiękną ceramiką czy Weronika od Zdrowych Tłuszczy, u której można dostać przepyszne masła orzechowe z dodatkami.

Po dłuższej przerwie w OFF Marinie odwiedzający spotkają Magdę Czarnecką z minimalistyczną biżuterią tworzoną w duchu less waste. Będzie też okazja kupić świece wykonane w kokosie od Miss Coco.

Po raz pierwszy na Szczecińskim Bazarze Smakoszy zawita wydawnictwo Triglav – pierwsze w Polsce powołane bezpośrednio przez środowisko odtwórców historycznych. Specjalizuje się w publikacjach dotyczących wczesnego średniowiecza, np. dzieci mogą lepiej poznać mitologię słowiańską dzięki książce „Borek i Bogowie Słowian”.

Swój debiut będzie też miało studio Notopa, gospodarstwo państwa Banasiuk z wyrobami olejowymi oraz kocie ekokarmy BARF.

Dwie inicjatywy, które zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem

A skoro mowa o powrotach, to podczas 6. urodzin Szczecińskiego Bazaru Smakoszy nie zabraknie też uwielbianych przez odwiedzających kiermaszów. Pojawi się Green Team Szczecin z minikiermaszem roślin kolekcjonerskich. Tu znajdziemy zadbane sadzonki, które poszukują nowego domu. Dodatkowo ekipa Green Team doradzi, jak prawidłowo zatroszczyć się o domową zieleń.

W najbliższą niedzielę odbędzie się również giełda płyt winylowych, a to za sprawą Rafała z Poznańskiej Giełdy Fonograficznej. Można liczyć na ciekawe muzyczne propozycje, na które – jak zdradza Jakubów – Rafał polował ostatnio w Holandii.

Świetnie przyjęta wystawa czasowa na stałe zamieszka w OFF Marinie

W listopadzie zeszłego roku w OFF Marinie odbył się wernisaż fotografii Tomasza Wieczorka.

– Wystawa została fantastycznie przyjęta – wspomina Jakubów. – To uzdolniony fotograf, który nie przedstawił wyidealizowanego Nowego Jorku i jego sztampowych atrakcji, ale życie miejskie w ogromnej metropolii.

Po pół roku ekspozycja ponownie zagości w OFF Marinie, tym razem na stałe i zawsze będzie już cieszyć oczy odwiedzających Szczeciński Bazar Smakoszy.

Z życzeniami dalszego rozwoju na kolejne lata

– Były różne okoliczności: Covid, recesje, wykluczenie komunikacyjne, ale ludzie nadal chcą do nas przyjeżdżać. Wciąż się rozwijamy i to jest powód do ogromnej dumy – mówi Jakubów. – Od roku zajmuję się bazarem jako lider sam i przez to zyskałem z nim jeszcze bliższą więź niż kiedykolwiek. A czego można życzyć? Sukcesywnego rozwoju, zapału i serca do pracy. I żeby nie było gorzej. Szybko zakończone remonty dróg też są mile widziane – dodaje z uśmiechem.

Na 6. urodziny Szczecińskiego Bazaru Smakoszy organizatorzy zapraszają już w najbliższą niedzielę, 28 maja, w godz. 10-14. Zapowiadają, że najmłodsi dostaną balony, drobne niespodzianki znajdą się też na stanowiskach wystawców. Goście proszeni są o parkowanie na parkingu strzeżonym naprzeciwko obiektu lub na terenie OFF Mariny. Wjazd szarą bramą od ul. Klemensiewicza. Wstęp bezpłatny.