Jej największą pasją jest kosmos i wszystko, co z nim związane. Milena Michalska brała udział w analogowej misji kosmicznej, hobbystycznie zajmuje się modelarstwem rakietowym, a zawodowo – projektowaniem sztucznej inteligencji. „Może za jakiś czas mój kod poleci w kosmos w ramach jednej z misji” – opowiada.

Zainteresowania Mileny można śledzić na jej instagramowym profilu „Rakieciara”, gdzie dzieli się swoimi hobby oraz pracą, które nierozerwalnie związane są z kosmosem.

Misja bez dostępu światła słonecznego

Na co dzień nasza bohaterka pracuje w firmie zajmującej się produkcją i oprogramowaniem urządzeń optycznych do satelit. Jak mówi, zajmuje się projektowaniem sztucznej inteligencji. – Od lat moim celem było zajmowanie się tym na potrzeby kosmosu - podkreśla.

Milena miała również okazję wziąć udział w analogowej misji kosmicznej, której celem było sprawdzenie dwóch rzeczy – wpływu specjalnej diety oraz sztucznego światła na człowieka.

– To była misja kosmiczna symulowana na ziemi w pomieszczeniu zaaranżowanym na stację kosmiczną, bez dostępu światła słonecznego. Mieliśmy robionych wiele badań, sami musieliśmy też kilka razy dziennie zapisywać ciśnienie i parametry życiowe. W wyniku tego eksperymentu powstał doktorat jednej naukowczyni, a ja dołączyłam do Stowarzyszenia Innspace – opowiada.

Rakiety z drukarki 3D

Nie samą pracą i studiami żyje nasza rozmówczyni. Od około 3 lat zajmuje się modelarstwem rakietowym. Jedna z jej rakiet poleciała na wysokość 500 metrów.

– Kiedyś w Internecie zobaczyłam ludzi, którzy zajmują się modelarstwem rakietowym. W swoich modelach używam tub kartonowych, a dodatkowe elementy, jak stateczniki i gniazdo montażowe dla silnika, drukuję na drukarce 3D. Większość z nich zasilana jest silnikiem na paliwo stałe – opowiada.

Hobby naszej rozmówczyni intensyfikuje się zwykle w okolicach sierpnia i września - to właśnie wtedy na Pustyni Błędowskiej organizowany jest Festiwal Meteora.

– Hobbyści przyjeżdżają ze swoimi rakietami, czasami to naprawdę bardzo duże modele. Można też po prostu przyjechać i porozmawiać z ludźmi, którzy tym się zajmują – zachęca.

„W Polsce mamy firmy, które zajmują się kosmosem”

Jak podkreśla, nie widzi obecnie potrzeby wyjazdu za granicę, aby dalej się rozwijać swoje kosmiczne zamiłowania.

– W Polsce również mamy firmy, które zajmują się kosmosem. Mamy Polską Agencję Kosmiczną, która koordynuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA. Aby polskie firmy również mogły wykonywać ich kontrakty i brać udział w światowym rozwoju technologii kosmicznych – mówi.