Niebuszewo pokonało Warszewo (uznawane w wielu rankingach za najlepsze osiedle w mieście), Pogodno cieszyło się największym zainteresowaniem na Zachodzie, a Dąbie okazało się bezkonkurencyjne na Prawobrzeżu. Jednak to Śródmieście Północ pokonało wszystkie trzy i zostało wybrane najlepszym osiedlem Szczecina.

To wynik konkursu, który przez ostatni miesiąc rozgrywał się na instagramowym profilu szczecin_codzienny. Organizatorzy przyjęli zasadę podobną do tej z rozgrywek sportowych. Najpierw, w systemie pucharowym, rywalizowały ze sobą osiedla w ramach każdej z dzielnic. Potem te najlepsze zmierzyły się ze sobą w finale. 

Z Pogodnem „szły łeb w łeb”

Tym sposobem najlepszym osiedlem Północy zostało Niebuszewo, Prawobrzeża – Dąbie, Zachodu – Pogodno, Śródmieścia – Śródmieście Północ. Dodajmy, że według diagnozy Gminnego Programu Rewitalizacji, Śródmieście Północ oraz stara część Dąbia (na zachód od ulicy Portowej) to osiedla z problemami, które zostały sklasyfikowane jako obszary zdegradowane.

– Już po kilku godzinach od rozpoczęcia głosowania było wiadome, że o zwycięstwo powalczą Pogodno i Śródmieście Północ. Te dwa osiedla szły łeb w łeb. Na początku niewielką przewagę utrzymywało Pogodno. Ale raptem kilka godzin przed końcem, Śródmieście Północ nadrobiło stratę i co więcej, zyskało przewagę – relacjonują organizatorzy. – I tę przewagę, raptem kilku głosów, udało mu się dotrzymać do końca. Choć ostatni głos, zaledwie kilka minut przed końcem, został oddany na Pogodno.

Z Jasnymi Błoniami na czele

Co znajdziemy na zwycięskim osiedlu? Przede wszystkim Jasne Błonia. Są także przedwojenne kamienice, Teatr Lalek „Pleciuga”, ale i Hanza Tower, zabudowa według projektu Heleny Kurcyuszowej i Kazimierza Stachowiaka, budowany Szczeciński Dom Sportu 2.0 i XIII Liceum Ogólnokształcące.

Śródmieście Północ to osiedle ograniczone ulicami Wielkopolską i Malczewskiego (od południa), Matejki i Gontyny (od wschodu), Plater, Staszica i Skargi (od północy) oraz Wawrzyniaka i 5 lipca (od zachodu). Według danych z 2022 roku, mieszkało tutaj ponad 10 tysięcy osób.

„Nie mogło być inaczej” kontra „Jestem trochę zdziwiona”

W plebiscycie oddano blisko 9,5 tysiąca głosów. Wśród dzielnicowych finałów, największym zainteresowaniem cieszyło się Śródmieście, w którym o tytuł najlepszego walczyły Stare Miasto, Śródmieście Północ i Centrum. Natomiast parą, na którą oddano najwięcej głosów, była Niebuszewo Bolinko – Śródmieście Północ.

„To była super zabawa. Super, że chociaż tutaj coś przebiło Pogodno”. „Nie mogło być inaczej. Ale Pogodno to był mocny konkurent” – komentowali głosujący. Nie brakowało również głosów zdziwienia.

„Myślałam, że wygra Stare Miasto, Głębokie, obstawiałabym Warszewo. Cała czwórka jest dla mnie dziwna, a Śródmieście to abstrakcja. No może Pogodno pasuje jedynie” – czytamy.

[1/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[2/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[3/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[4/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[5/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[6/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[7/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[8/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[9/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[10/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[11/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[12/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[13/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[14/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[15/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[16/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[17/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[18/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[19/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[20/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[21/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[22/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[23/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[24/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[25/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[26/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[27/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska
[28/28]
AUTOR ZDJĘCIA: K. Rzeszotarska