Najlepiej skomunikowane osiedla w Szczecinie to: Świerczewo, Pogodno i Pomorzany. Tak uważają ankietowani przepytani w ramach badania opinii publicznej #siężyje.
Badanie przeprowadził serwis Otodom we współpracy z Agencją Badawczą PBS z Sopotu. Wzięło w nim udział 140 tysięcy mieszkańców dużych miast, miasteczek i wsi. Ich zadaniem było wyrażenie opinii na temat jakości transportu i komunikacji w swojej najbliższej okolicy.

- Poprosiliśmy ankietowanych o ocenę w skali od 1 do 7 stwierdzenia "Z mojego miejsca zamieszkania łatwo dostać się do pracy i do szkoły" oraz o podanie swojego kodu pocztowego - tłumaczy metodologię Aleksandra Kubicka z serwisu Otodom.

Tuż za Katowicami i Warszawą
Wśród największych miast (powyżej 300 tys. mieszkańców) najwyżej oceniono Katowice (śr. 5,96), drugie miejsce zajęła Warszawa (5,88), a na ostatnim stopniu podium uplasował się Szczecin (5,86). Najtrudniej o dogodny dojazd do pracy, szkoły, czy na zakupy mają, według własnej opinii, mieszkańcy Wrocławia (5,64).

- Na tak wysoki poziom zadowolenia mieszkańców Szczecina z pewnością wpłynęły zmiany, jakie zaszły właśnie na wiosek podróżujących komunikacją miejską. Dzięki nim pojawiają się nowe wiaty i przebudowywane są przystanki, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pojazdów – mówi Hanna Pieczyńska z ZDiTM.

Zdaniem przedstawicieli miejskiej spółki duże znaczenie mają również zmiany pozwalające zmniejszyć opóźnienia autobusów i tramwajów: buspasy, śluza dla tramwajów przy Moście Długim oraz PAT-y (pasy autobusowo-tramwajowe). Miasto chwali się również komunikacją na żądanie w Podjuchach.

Najlepiej skomunikowane osiedla najbliżej śródmieścia
W badaniu #siężyje mieszkańcy ocenili komunikację nie tylko w mieście, ale i poszczególnych osiedlach. Akurat opinii mieszkańców Podjuch w wynikach nie znajdziemy. Możemy za to sprawdzić rezultaty w odniesieniu do 16 innych osiedli Szczecina. Najbardziej zadowoleni ze skomunikowania swojej okolicy są mieszkańcy Świerczewa (śr. 6,3). Na drugim miejscu jest Pogodno (6,18), a na trzecim Pomorzany (6,14). Z prawobrzeżnych osiedli miasta najwyższe oceny wystawiono na osiedlu Majowym (6,12).

Najbardziej narzekają na komunikację mieszkańcy Bukowa na północy miasta (4,61). Nie przedstawiono jednak wyników dla najbardziej peryferyjnych osiedli miasta, takich jak: Skolwin, Stołczyn (północ miasta), Załom-Kasztanowe czy Płonia-Jezierzyce-Śmierdnica (prawobrzeże).

Pełne wyniki dotyczące osiedli Szczecina:
1. Świerczewo - 6,30
2. Pogodno - 6,18
3. Pomorzany - 6,14
4. Majowe - 6,12
5. Centrum - 6,08
6. Niebuszewo - 6,02
7. Słoneczne - 6,01
8. Bukowe - 5,97
9. Warszewo - 5,73
10. Krzekowo - 5,67
11. Golęcino - 5,65
12. Gumieńce - 5,61
13. Zdroje - 5,39
14. Dąbie - 5,34
15. Kijewo - 4,83
16. Bukowo - 4,61

Opinie szczecinian o bezpieczeństwie są już gorsze

W badaniu serwisu Otodom pytano również o 10 innych aspektów dotyczących życia Polaków. Na razie, poza oceną komunikacji, opublikowano jeszcze sondaż dotyczący poczucia bezpieczeństwa. Szczecin ze średnią ocen 5,28 plasuje się w tym rankingu na 38. miejscu w Polsce (na 100 miast). Najbezpieczniejszymi osiedlami mają być u nas: Warszewo, Krzekowo i Bukowe. W skali Polski najbezpieczniej czują się rzeszowianie (5,77), a największe obawy mają mieszkańcy Będzina (4,52).