Ogromne zainteresowanie szczecinian historią miasta było można dostrzec podczas ostatniej wycieczki, zorganizowanej przez nasz portal. Blisko 40 szczecinian wędrowało śladami średniowiecznych kościołów Szczecina. W najbliższą sobotę wycieczka zostanie powtórzona.

Pozostałości

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że w średniowieczu nieopodal dzisiejszej katedry św. Jakuba stała budowla jeszcze bardziej okazała. Był to kościół Mariacki, którego ślady można oglądać po dziś dzień. Gdzie? O tym w sobotę ponownie opowie przewodnik miejski – Grzegorz Kruszewski.

Uczestnicy

Sobotnia wycieczka to kontynuacja trasy „Śladami średniowiecznych kościołów Szczecina”, którą 31 marca i 14 kwietnia przeszły dwie grupy szczecinian. Podczas drugiej części wędrówki na pewno odwiedzimy miejsce, gdzie jeśli chodzi o chrześcijaństwo w Szczecinie to "wszystko się zaczęło" - kościół Piotra i Pawła.

Wiek uczestników podczas wycieczek „Po Szczecinie” jest zróżnicowany - od ludzi dojrzałych, a skończywszy na dzieciach, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z tajemnicami historii. Najmłodsza uczestniczka ostatniej wędrówki miała siedem lat. – Specyfika wycieczki dla dzieci jest trochę inna niż dla osób dorosłych, ale mimo to było widać zainteresowanie tych młodych ludzi tym co mówiłem. I to było takie miłe zaskoczenie, że te dzieci się nie nudziły, ale były zadowolone po wycieczce, także zachęcam do takich rodzinnych spacerów odkrywających Szczecin.- mówi Grzegorz Kruszewski.

 

Dlaczego kościoły?

Cykl „Po Szczecinie” to oczywiście nie tylko kościoły, jednak to właśnie od nich postanowiliśmy rozpocząć wycieczki. Jak przyznaje Grzegorz Kruszewski, zadecydowały o tym w dużym stopniu kwestie formalne – bramy kościołów, tak jak w średniowieczu okazały się otwarte, a włodarze bardzo gościnni. Byli bardzo chętni do pokazania tych skarbów. A są to zabytki, które każdy z nas powinien znać powierzchownie, a następnie myślę, że warto przyjrzeć się temu co widać na pierwszy rzut oka, żeby docenić to. Chociaż nie taki był plan na początku, cieszę się, że właśnie od kościołów nasz cykl się zaczął.

Przemierzając starówki np. Krakowa czy Wrocławia napotyka się często na zabytkowe gotyckie kościoły, które w stosunkowo dużej ilości lokowane były w obrębie miejskich obwarowań. Kościoły w czasach średniowiecza pełniły rozmaite funkcje. Gdy miasto nie posiadało jeszcze ratusza to spotkania rajców odbywały się właśnie w świątyniach, a wieża kościelna jako najwyższa budowla miasta stanowiła punkt obserwacyjny przed ewentualnymi zagrożeniami zewnętrznymi. Ich wielkość i bogactwo wyposażenia świadczyły o zamożności i prestiżu fundatorów (np. księcia lub grupy mieszczan). Często nawet w obrębie jednego miasta poszczególne świątynie „konkurowały” by swoją świetnością podkreślić dominacje i ważniejszą rolę.

Nie inaczej w wiekach średnich wyglądał Szczecin, choć nie wskazuje na to jego obecny wygląd. Tak się jednak złożyło, że z biegiem historii zdecydowana większość szczecińskich kościołów przestała istnieć.

Trzygodzinna wycieczka zakończy się skromnym poczęstunkiem w lokalu. Zapisywać można się na stronie www.poszczecinie.pl

Po Szczecinie: śladami średniowiecznych kościołów Szczecina cz.2. [drugi termin]

Data: 28.04.2012r., 10:00

Zapisy: www.poszczecinie.pl