Zaledwie 50 minut od Szczecina znajdziemy wodorowe centrum, z którego stolica Pomorza Zachodniego może brać przykład. „Nowoczesne rozwiązania zielonej transformacji gospodarki są coraz bliżej nas i planując inwestycje długofalowo, należy brać je pod uwagę” – podkreśla prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka III konferencji naukowo-technicznej H2Szczecin: Wodór Napędem Regionów.
Okazją do zobaczenia, jak w praktyce wygląda korzystanie z autobusów wodorowych w komunikacji miejskiej, była wizyta przedsiębiorców i samorządowców w Prenzlau. To tutaj znajduje się firma Enertrag, która zajmuje się produkcją zielonego wodoru. Niemiecka firma może pochwalić się także stacją do tankowania pojazdów wodorowych.
Zapraszają na dwudniową konferencję
– W ramach naszej współpracy transgranicznej szukamy dobrych praktyk produkcji i dystrybucji zielonego wodoru. Wizyta studyjna była cennym doświadczeniem dla spółek miejskich i samorządowych, bo to one powinny być najbardziej zainteresowane tym, jak rewolucja energetyczna wygląda w praktyce. Rozpatrując szersze wdrażanie inwestycji wodorowych w Polsce, możemy posiłkować się doświadczeniem samorządów położonych blisko polskiej granicy, a jednocześnie mamy dostęp do wiedzy i doświadczenia menadżerów z firmy Enertrag, którzy są bardzo otwarci na dyskusję – mówi prof. Marzena Frankowska.
O tym, dlaczego warto inwestować w wodór, dyskutować będą eksperci zaproszeni do udziału w 3. edycji konferencji H2Szczecin:Wodór Napędem Regionów. Organizatorzy zapraszają 28 i 29 listopada do hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie.
Jak podkreśla prof. Marzena Frankowska, to nie tylko dwudniowa konferencja, a „cała platforma spotkań i inicjatyw”.
– Chcemy, by przed samym wydarzeniem tematyka wodoru była przybliżana opinii publicznej. Aby nasi partnerzy, w tym samorządy, mieli okazję przekonać się, jak wygląda polityka odnośnie do wodoru w innych miastach. Przygraniczne Prenzlau może pochwalić się aż czterema autobusami wodorowymi. Stąd warto jest czerpać z ich doświadczenia – dodaje.
Szczecin będzie testować kolejny autobus wodorowy
Dodajmy, że w wizycie studyjnej udział wzięli przedstawiciele spółek komunikacyjnych ze Szczecina – Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Dąbie.
Jak informuje Wojciech Jachim ze SPA Dąbie, w planach spółki jest testowanie autobusu o napędzie wodorowym.
– Wizyta była okazją do sprawdzenia, jak takie rozwiązania sprawdzają się w praktyce. W samym Prenzlau jeżdżą już cztery autobusy na wodór, choć to mała miejscowość – dodaje.
Komentarze
6