Cały dzień wypełniony wykładami, dyskusjami i spotkaniami. Tak wyglądała trzecia edycja konferencji naukowej Mikrobiota jest Kobietą.

Czy można lepiej świętować Dzień Kobiet, niż skupiając się na ich zdrowiu? Organizatorzy konferencji Mikrobiota jest Kobietą po raz kolejny udowodnili, że od mikroorganizmów zasiedlających nasze jelita zależy więcej, niż moglibyśmy przypuszczać. Tegoroczna odsłona konferencji, która odbyła się 8 marca w hotelu Courtyard by Marriott, to trzy panele tematyczne, zakończone wspólną dyskusją. To także, co podkreślali uczestnicy, możliwość wymiany doświadczeń.

Wszystko zaczęło się od biegu

Skąd pomysł na taką konferencję? - Wszystko zaczęło się od Sanprobi Biegu Kobiet - mówi dr n. med. Igor Łoniewski z Zakładu Badań Biochemicznych PUM oraz prezes Sanprobi. Jak podkreśla, spotkania naukowe towarzyszyły biegowi od początku, jednak pod raz trzeci jest to duża konferencja interdyscyplinarna, która gromadzi nie tylko specjalistów z różnych dziedzin, ale też pacjentów. - A wszystko po to, żeby edukować, to jest cel Sanprobi. My edukujemy ludzi nie tylko z zakresu mikrobioty, ale z zakresu różnych aspektów zdrowia, zdrowej diety, stylu życia - mówi Igor Łoniewski. I tłumaczy, dlaczego firma tak duży nacisk kładzie na edukację kobiet. - To kobiety odpowiadają za zdrowie. Nawet jeśli spojrzymy na zakup leków w aptece, to 80 proc. leków jest kupowanych przez kobiety. Kupują je dla siebie, swoich dzieci i swoich mężów, partnerów. To w rękach kobiet jest odpowiedzialność za zdrowie społeczeństwa - mówi. 

O co chodzi z mikrobiotą?

W panelach tematycznych wykładowcy mówili o bakterii przyszłości, za jaką uważa się Akkermansię muciniphila, psychobiotykach oraz niedokrwistości. Podczas sesji wykładowych głos zabrali uznani specjaliści, m.in.: prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska, Magda Hajkiewicz-Mielniczuk, lek. stom. Edyta Adamczyk-Kutera, Jakub Mauricz, dr Agata Misera czy dr n. med. Marzena Perzanowska-Stefańska.

Wszystkie panele łączyła kwestia mikrobioty. - Wiedza dotycząca mikrobioty i probiotyków to jest coś, co nie jest zamknięte w salach laboratoryjnych. To jest realne narzędzie, które możemy wykorzystać, aby zadbać o swoje zdrowie - podkreśla jedna z prowadzących, prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Karolina Skonieczna-Żydecka.

- O mikrobiocie nie bez powodu mówi się dziś dużo, bo mikrobiota jest częścią nas - mówi jedna z prelegentek, prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska. - To coś, co znajduje się w naszych jelitach, ale też w innych częściach organizmu, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. To nam uświadamia, jak bardzo jesteśmy jednością, jak bardzo my wpływamy na mikrobiotę i jak mikrobiota wpływa na nasze zdrowie - podkreśla. 

Dr Agata Misera, która podczas swojego wykładu zwracała uwagę na kwestie związane ze zdrowiem mózgu, nazwała konferencję Mikrobiota jest Kobietą kultową. - Dzisiaj mówiłam o neuroplastyczności, jak to jest ważne, żeby nie myśleć tylko jednym schematem, ale otwierać umysł na inne drogi. A ta konferencja zbiera wybitnych ekspertów, jeśli chodzi o mikrobiotę jelitową. Mamy tu zespoły ludzi, którzy przecież grają na światowej scenie, jeśli chodzi o badania mikrobioty i pokazują, jak ona jest ważna. Przez wiele lat była niezauważana albo traktowana po prostu jako mało ważny czynnik, a jest game changerem w bardzo wielu dziedzinach życia - dodaje. 

I jednocześnie zachęca każdego, aby zainteresować się tym tematem. - To nie jest jakiś humbug czy wymysł biznesowy, jak niektórzy o tym mówią. Ta mikrobiota jest w nas, mamy w sobie więcej genów bakterii niż naszych własnych, więc trzeba wyjść z założenia, że mikrobiota ma niezwykły wpływ na to, jak żyjemy i jak postrzegamy świat. A wiedza na temat siebie jest pierwszym krokiem do zmiany - mówi. 

Dzień pełen wiedzy i inspiracji

Uczestnicy konferencji mogli śledzić wykłady na żywo, ale możliwe było też uczestnictwo online. - Jestem tu po raz drugi, przyjechałam ze Świdnicy. Można tu spotkać się ze specjalistami, ale też posłuchać różnych doświadczeń, dowiedzieć się czegoś ciekawego o problemach związanych ze zdrowym odżywianiem, zdrowym trybem życia - mówi Justyna Bereśniewicz, która reprezentowała Fundację Insulinooporność - zdrowa dieta i zdrowe życie.

Jak co roku, konferencja skupiła przede wszystkim środowisko medyczne. - Pracuję na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym, jest to temat moich zainteresowań, a mikrobiota jest bardzo ważną składową naszej fizjologii. Fajnie jest poznać najnowsze trendy w medycynie, w badaniach biomedycznych i jest to dla mnie inspiracją do dalszych badań - mówi Ewa Ostrycharz-Jasek.

W konferencji uczestniczyło też wielu trenerów personalnych i dietetyków. - Jestem tu po raz trzeci, jestem młodym dietetykiem, a tu jest wielu specjalistów, których cenię - mówi Nikola Busz jedna z uczestniczek. - To okazja do spotkania, do rozwoju, do konwersacji i do nawiązywania nowych kontaktów. Mogę też powiedzieć, że z roku na rok poziom konferencji wzrasta - dodaje. 

Kolejna konferencja za rok

Wydarzenie zorganizowała Fundacja MediSzczecin we współpracy z firmą Gradatim, a firma Sanprobi jest patronem medycznym konferencji.

Jak podkreśla prezes Igor Łoniewski, Sanprobi bardzo intensywnie działa naukowo. - To jedyna firma probiotyczna w Polsce, która ma takie zaplecze naukowe - mówi. I zapowiada, że to nie jest ostatnie słowo i już teraz zaprasza za rok, na kolejną edycję konferencji.