Całkowicie bezpłatnie pokażą interesujące, rzadko wyświetlane filmy. Do tego dochodzi jeszcze filmoznawcza konferencja – wszystko w Szczecinie i wszystko za darmo. Dlaczego? Bo jak tłumaczą organizatorzy dostęp do wiedzy na temat własnego miasta i jego historii nie powinien być płatny.

W tym roku gościem specjalnym Konstelacji Szczecin będzie ciekawy artysta z trudną przeszłością. Z jednej strony jego aktorski los zbiegł się z totalitarnym ustrojem III Rzeczy, z drugiej przyjaciel, który krył działaczy komunistycznych i socjalistycznych. Heinrich George, bo o nim mowa, był niemieckim aktorem, który przyszedł na świat 9 października 1893 w Szczecinie.


Trudny czas na karierę


Heinrich George, a właściwie Georg August Friedrich Hermann Schulz był niemieckim aktorem teatralnym i filmowym. Swoją karierę rozpoczynał jeszcze w czasach kina niemego. George był dobrym, utalentowanym, a przede wszystkim bardzo popularnym aktorem. Zagrał w wielu wielkich produkcjach, możemy go m.in. zobaczyć w Metropolis Fritza Langa, Berlin-Alexanderplatz - który został nakręcony na podstawie powieści innego szczecinianina, Alfreda Döblina - film reżyserował Piel Jutzi. George zmierzył się także z trudną teraźniejszością, a w karty swojej kariery wpisał także udział w filmach propagandowych. W 1933 pojawił się w Hitlerjunge Quex, w 1940 w Jud Süß, a w 1945 - w ostatnim ukończonym filmie III Rzeszy - w Kolbergu.


Filmy niespotykane


Przed nami trzecia edycja Konstelacji Szczecin, czyli polsko - niemieckiego przeglądu filmów gwiazd kina urodzonych w Szczecinie. W tym roku na mieszkańców Szczecina czeka pokaz 6 filmów fabularnych, dwa dokumentalne i konferencja filmoznawcza „Kino wobec totalitaryzmu. Heinrich George i trudne wybory artysty w Niemczech międzywojennych”.


W czasie przeglądu filmów zaprezentujemy m.in. Kolberg i Jud Süß. Oba filmy są na liście filmów z ograniczonym prawem wyświetlania (Vorbehaltsfilme -VB-Filme). Zgodę na pokaz każdorazowo wydaje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec. Taką zgodę uzyskaliśmy. Aby te filmy pokazać należy spełnić jeszcze dwa warunki: tłumaczenie dialogów musi być dosłowne i zaakceptowane przez Muranu Stiftung (właściciela praw do obu filmów), a przed pokazem muszą być omówione okoliczności powstania filmów i ich propagandowa wymowa. Pokażemy też wyjątkowy melodramat Heimat – w filmie tym partnerką George jest świetna aktorka, Zarah Leander. Film jest ciekawy nie tylko ze względu na wybitne aktorstwo, ale i fakt, iż równorzędnym bohaterem filmu jest muzyka Jana Sebastiana Bacha. Kolejny film to Degenhardtowie (Die Degenhardts, reż. Werner Klingler) – film z 1944. Jedyny film nakręcony w czasie wojny, pokazujący niemiecką codzienność. Dostaliśmy też zgodę na pokaz dwóch filmów Leni Riefenstahl: Triumf woli i Olimpia.- mówi Joanna Kościelna, organizatorka przeglądu.
 

 


Jedno, to samo miasto



Wybór Heinricha George'a nie był przypadkowy, nawet jego trudna przeszłość nie pozwoliła na to, by zlekceważyć dorobek artysty. George jest dopełnieniem dla poprzednich edycji przeglądu, spaja je i buduje kolejny fragment szczecińskiej konstelacji.
Konstelacja była i jest moim marzeniem o jednym Szczecinie, który kiedyś był niemiecki, teraz jest polski. Ale to ciągle jedno miasto. Chciałam pokazać, że w Szczecinie mamy własne gwiazdy, które odniosły światowy sukces i którymi możemy się chwalić. Niewiele miast w Polsce ma gwiazdy tej rangi, co Dita Parlo, czy Heinrich George. - tłumaczy Joanna Kościelna



A mieszkał na Łokietka...


Pokaz filmów w trakcie Konstelacji Szczecin to nie jedyna okazja, gdy można zapoznać się z postacią George'a. Heinrich George i kamienica w której mieszkał jest jednym z punktów na szlaku "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice".



Szczegóły wkrótce!



Trzecia edycja Konstelacji Szczecin odbędzie się w dniach 17-19.października. Więcej informacji nt. przeglądu oraz pełny program zamieścimy wkrótce. Portal www.wszczecinie.pl objął wydarzenie patronatem medialnym. Tymczasem organizatorów można śledzić na stronie Facebook.


Zobacz także:



Kino Pionier – co się zmieniło przesz 105 lat