Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego to kolejny powiew optymizmu na rynku pracy. Badania z czerwca 2023, dotyczące sektora przedsiębiorstw powyżej 9 pracowników, wskazują, że wynagrodzenie w Szczecinie przekracza już 7300 złotych brutto.

Jesteśmy bogaci? W sektorze przedsiębiorstw pensje rosną jak na drożdżach

Z nowych danych GUS wynika, że w Szczecinie średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to 7327 złotych brutto. W regionie ta kwota jest sporo niższa i wynosi 6607 złotych. Z miast wojewódzkich najwięcej zarabia się w Gdańsku – prawie 9 tysięcy złotych brutto. W Warszawie – 8700 zł, a we Wrocławiu – 7800 zł.

– Wynagrodzenia rosną i to fakt, ale należy na statystyki patrzeć z perspektywy np. inflacji, która generuje dużą presję płacową. Wynagrodzenia rosną, ale w dużej mierze ta podwyżka jest konsumowana przez wzrost cen – przyznaje w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Andrzej Przewoda, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie. – To nie jest pensja każdego pracownika. To propozycja wynagrodzenia pewnie dla specjalistów w branżach, w których jest zapotrzebowanie na konkretne kompetencje. Nie jest tak, że każdy otrzyma ponad 7 tysięcy złotych brutto, gdy tylko zgłosi takie zapotrzebowanie. Pamiętajmy też, że GUS bierze pod uwagę sektor przedsiębiorstw, więc w te statystyki nie jest wliczany sektor publiczny – dodaje.

W dużych miastach wynagrodzenia są wyższe niż średnia wojewódzka, w przypadku Pomorza Zachodniego różnica jest dość wyraźna. Z czego to wynika?

– To zjawisko naturalne. Najwyższe wynagrodzenia są w aglomeracjach i na przedmieściach. To skupiska przedsiębiorczości i miejsca przyciągające inwestorów. Firmy lokujące swoje biznesy w Szczecinie lub okolicy cenią sobie dostęp do dróg publicznych czy bliskość Niemiec, stąd też obszar metropolitalny Szczecina na pewno będzie przyciągać bardziej niż odleglejsze części regionu, co widać w wynagrodzeniach – dodaje dyrektor WUP w Szczecinie.

Mniej rynek pracownika, a coraz bardziej rynek kompetencji

Entuzjazm wywołany przez statystyki studzą eksperci rynku pracy. Pracownicy sektora publicznego oraz sektora MŚP zarabiają dużo mniej, niż pokazują to dane GUS. Do tego wspomniane badanie dotyczy czerwca, czyli miesiąca, gdy pensje rosną ze względu np. na pracę sezonową w wielu firmach.

– Najmocniej średnie wynagrodzenie zawyżają pracownicy sektora IT oraz menadżerowie wyższego szczebla. Średnie płace w IT w całej Polsce przekroczyły już 10 tysięcy złotych brutto, nie zachwiała nimi nawet obecna sytuacja, która wyraźnie wskazuje zmniejszenie popytu na pracę w IT oraz e-commerce – mówi Anna Sudolska, ekspertka rynku pracy. –Widzimy wyraźny wzrost zainteresowania konkretnymi kompetencjami. Niebawem będziemy mniej mówić o „rynku pracownika” czy „rynku pracodawcy”, a bardziej o rynku konkretnych talentów. Obecnie pilnie poszukiwani są specjaliści od automatyzacji oraz optymalizacji procesów technicznych. Widzimy także, że im bardziej doświadczony menadżer, tym większe są jego szanse na to, że dostanie dobrą propozycję pracy.

W Szczecinie aktualnie poszukiwani są także pracownicy magazynowi, inżynierowie oraz osoby gotowe do pracy w przemyśle i sektorze TSL. Jest za to mniej ofert pracy z sektorów BPO oraz IT.