Podarowane urządzenia – w tym gastroskopy i kolonoskopy – już są intensywnie wykorzystywane. Tym razem pomagają one najmłodszym pacjentom Oddziału Pediatrii, Gastroenterologii i Reumatologii Dziecięcej.
Każdego roku lekarze ze szpitala „Zdroje” wykonują ponad tysiąc badań gastroskopowych i kolonoskopowych u dzieci i młodzieży. Teraz mogą do nich wykorzystać specjalistyczny, najnowocześniejszy tego typu sprzęt dostępny na rynku.
– Nowoczesny zestaw do endoskopii to kolejny „mercedes” od WOŚP, jaki trafił w ostatnim czasie do naszego szpitala – mówi dr n. med. Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje”. – Dzięki temu lekarze kolejnych specjalizacji mogą diagnozować i leczyć naszych najmłodszych pacjentów, wykorzystując do tego celu najwyższej jakości sprzęt oraz aparaturę, a to istotnie przekłada się na efektywność podejmowanych przez nich działań, ale i równie ważny dla pacjentów komfort ich odbywania.
Wartość przekazanego przez Orkiestrę zestawu endoskopowego to blisko 750 tys. złotych. To gastroskopy – niemowlęcy i dziecięcy – oraz dwa kolonoskopy pediatryczne z torem wizyjnym, diatermia z argonową przystawką do endoskopowego usuwania polipów, myjnia do automatycznej dezynfekcji tych aparatów oraz sprzęt komputerowy z pełnym oprogramowaniem wykorzystywanym do opisywania i archiwizacji wyników badań.
– Mniejsze parametry wielkościowe i nowoczesne oprzyrządowanie pozwala nam z pełną satysfakcją oferować bezpieczną diagnostykę i leczenie niezależnie od wieku dziecka, wliczając w to również najmłodsze niemowlęta – mówi dr Aneta Gębala, lekarz kierujący Oddziałem Pediatrii, Gastroenterologii i Reumatologii Dziecięcej szpitala „Zdroje”. – Większa ilość aparatów daje możliwość stałego dostępu do badań, bez przerw wynikających z przeglądów i napraw, a to wielki komfort dla naszej pracy i naszych małych podopiecznych.
Sprzęt wykorzystywany jest m. in. do działań diagnostycznych w celu oceny ścian przełyku lub żołądka, pobrania próbek do dalszych badań, usuwania połkniętych przez dzieci ciał obcych czy też endoskopowego zakładania gastrostomii odżywczych.
Komentarze
4