Przedstawiliśmy już sylwetki kandydatów, które wystawiają w wyborach do Parlamentu Europejskiego partie obecnie zasiadające w Sejmie tj. PO, PiS, SLD oraz PSL. Teraz nadszedł czas na mniejsze, sześć partii, które zdołały utworzyć listy wyborcze.
Unia Polityki Realnej
Zaczynamy od UPR, którego lista otrzymała pierwszy numer. Czy to przyniesie szczęście? Okaże się już 7 czerwca. „Jedynką” UPR jest 37-letni Jerzy Patelka, magister filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego związany z miastem Nowa Sól.
Czym na co dzień zajmują się pozostali kandydaci UPR? Są wśród nich nauczyciele, adwokaci, handlowcy i przedsiębiorcy oraz jeden… przedstawiciel handlowy w osobie Jakuba Kijańskiego, który mieszka w Szczecinie . Znajomość języka angielskiego deklarują następujący kandydaci: szczecinianin Bogdan Grobelny, 28 – letni mieszkaniec naszego miasta – Bartosz Ogonowski, programista z Sulechowa Karol Stojek, 28 – letni magister politologii i zielonogórzanin Jakub Szałatkiewicz. Biegły niemiecki deklaruje absolwent Akademii Muzycznej w Essen – Roman Wilant.
Samoobrona Rzeczpospolitej Polskiej
„Jedynką” Samoobrony (lista nr 3) jest Zbigniew Krakowiak, który jest prawnikiem i mieszka w Gryfinie. Nie wiedzieć czemu, w okręgu nr 13 kandyduje związany z Poznaniem, a nawet odznaczony medalem za zasługi dla województwa poznańskiego absolwent Akademii Rolniczej Jerzy Leszczyński. Jakie profesje reprezentują kandydaci Samoobrony? Są przede wszystkimi rolnikami (magistrami, inżynierami bądź technikami). Wśród nich swoje miejsce znalazł również szczeciński monter okrętowy Zbigniew Wysocki i ekonomistka Ewa Kapitaniec.
Polska Partia Pracy
„Jedynkę” w Polskiej Partii Pracy (lista nr 4) dzierży politolog z Goleniowa Robert Stępień. Głosować można również na szczecińską studentkę Magdalenę Mieczkowską, na rybaka Marcina Cholewińskiego, hotelarza Annę Perepeczko, nauczycielkę z Nowogardu Jolantę Paś bądź dziennikarza z Banii Grzegorza Dudka. W przypadku zwycięstwa pana redaktora, mamy nadzieję, że porzuci swój dotychczasowy fach w mediach. Oprócz Magdaleny Mieczkowskiej ze Szczecina wywodzą się pracownik administracyjny Tomasz Pasieka oraz przedsiębiorca Wioletta Jakubowska.
Libertas
Na czele Libertasu (lista nr 5), sensacja tegorocznej kampanii wyborczej – wnuk pierwszego, polskiego prezydenta Szczecina oraz senator Krzysztof Zaremba, który porzucił Platformę Obywatelską na rzecz partii irlandzkiego milionera - Ganleya. Zrobił to, jak twierdzi, w imię protestu tego, co obecny rząd rzekomo zrobił z polskimi stoczniami.
Na liście Libertasu zatrzęsienie kobiet – startuje ich aż sześć, ale co z tego, skoro na najcenniejszych miejscach na liście zasiadają mężczyźni. Wszystko po to, aby wyborca przypadkiem na płeć piękną nie zagłosował. Ostatnie miejsce na zachodniopomorsko – lubuskiej partii dostał zaskakująco włoski prawnik Carlo Paolicelli, który na swoim blogu informuje, że Traktat Lizboński zagraża Polsce. Jak deklaruje, mieszka od 2004 roku na polskiej wsi. Ponadto jest niezależnym konsultantem w dziedzinie spraw publicznych przy Komisji Europejskiej w Brukseli. Światowiec. Ale czy to atut dla wyborców Libertasu? Z listy nr 5 startuje również pracowniczka reklamy z Myśliborza Małgorzata Gembiak oraz studentka z Koszalina Monika Kaczorowska. Na listach Libertasu przystanek znaleźli również byli członkowie PiS – gorzowianin Sławomir Ligęcki oraz LPR – technik budowlany Marek Machaj.
Porozumienie dla Przyszłości – Centrolewica (PD + SDPL + Zieloni 2004)
Lista Lewicowo – liberalnego trójkąta otrzymała nr siódmy. „Jedynkę” otrzymał 32-letni politolog ze Szczecina Radosław Popiela, który ukończył również Studium Integracji Europejskiej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie. Zatem kompetencji nie można mu odmówić. Ciekawą postacią jest z pewnością dyplomata z Korzeniówki Robert Smoleń. Człon Zieloni 2004 reprezentują dwie panie i jeden pan: inżynier oraz tłumaczka przysięgła języka angielskiego oraz rosyjskiego Ewa Koś z Wołczkowa uznająca się za feministkę i ekolożkę, ponadto socjolożka, niegdyś szczecinianka Karolina Jankowska, która obecnie doktoryzuje się z dziedziny ekologii w Berlinieoraz ekonomista Adam Fularz, który deklaruje biegłą znajomość czterech języków obcych. Natomiast z Partii Demokratycznej wywodzą się – ekonomistka Joanna Grudzińska, specjalista ds. marketingu Piotr Janiczek oraz wspomniany wcześniej Radosław Popiela. Pozostałe osoby są bezpartyjne poza technik Ireną Adamczyk, która reprezentuje SDPL.
Prawica Rzeczypospolitej
Na czele listy nr 8 stoi nauczyciel z Nowogardu Piotr Słomski. Pedagogami są również kielczanka (!) Elżbieta Grandys oraz Władysław Czyżewski. Na liście Prawicy mamy również dwóch lekarzy: gorzowianina Jacka Guzikowskiego oraz Krzysztofa Kosińskiego z Nowogardu. Znalazło się również miejsce dla kołobrzeskiego studenta Zbigniewa Majznera oraz drukarza Wiesława Szajko. Ostatnie miejsce na liście otrzymała historyczka filozofii Iwona Grześkowiak.
Źródło: www.wyborca.pl
strony poszczególnych partii
http://www.mojageneracja.pl/8525946/ - blog Radosława Popieli
http://carlopaolicelli.blogspot.com/ - blog Carlo Paolicelli
Komentarze
1