spektakle i opery

Spektakl "RYSY"

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Niedziela, 06.10.2019
O której godzinie?
18:45
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Seniorzy działający od niemal trzech lat w Domu Kultury „13 Muz” jako Salon Artystyczny Seniorów rozpoczynają kolejny sezon artystyczny. Z tej okazji zapraszamy Państwa na trzy teatralne spotkania w wykonaniu naszych artystów z Teatru Janusza, Teatru Boscha oraz Teatru TeART na Raz. W niedzielny wieczór, 6 października, wystawiony zostanie spektakl pt. „Rysy” Teatru TeART na Raz.

 

SAS to grupa aktywnych szczecińskich seniorów współpracujących z DK „13 Muz” od 2017 roku. W ramach swojej działalności regularnie przygotowują spektakle teatralne i kabaretowe, projekcje filmów, wystawy plastyczne, prezentacje poetyckie i muzyczne nie tylko dla seniorów. Opiekę artystyczną nad działalnością SAS sprawuje Janusz Janiszewski.

Program:

04.10.2019, piątek g. 19:00 - „Wałęsa, moja miłość” - premiera Teatr SAS, wstęp na zaproszenia

05.10.2019, sobota g. 17:00 - „Znikanie” - spektakl Teatru Boscha, wstęp wolny

06.10.2019, niedziela g. 18:45 - „Rysy” - spektakl Teatru TeART na Raz, wstęp wolny

„Rysy” - Teatr „TeART na Raz”

Współpracująca z Domem Kultury „13 Muz” grupa aktorów amatorów z teatru „TeART na Raz” pod kierunkiem Marka Brzezińskiego przygotowała kolejny spektakl autorski. Przedstawienie pt. „Rysy” powstało na podstawie scenariusza filmowego „Matterhorn” Diederika Ebbinge'a i tekstów Rogera Watersa (Animals, Pink Floyd).

O spektaklu

W małej, zamkniętej wiosce … „wiara jest czymś ponadczasowym i koniecznym. Tu topole rosną w równych rzędach a w niedzielę jej mieszkańcy grzecznie maszerują do kościoła. To równina, nad którą góruje wyniosła wiara i karzące słowo boże uosobione w postaci miejscowego pastora. Codziennie, dokładnie o szóstej wieczorem, po modlitwie, pięćdziesięcioletni wdowiec Fred zasiada do kolacji złożonej z trzech ziemniaków, fasolki i kiełbasy. Zarówno układ warzyw na talerzu jak i każdy ruch służący ich spożyciu jest w pełni kontrolowany i uświęcony tradycją.” - mówi zakonnica Greta w pierwszej scenie spektaklu. Spokojny świat domu samotnego wdowca Freda znika, gdy trafia do niego tajemniczy wędrowiec Theo. Fred niczym dobry Samarytanin daje mu pracę w ogrodzie i przyjmuje pod swój dach. Niesubordynowany, lekko opóźniony Theo bez skrupułów zaburza spokój domu. Zaczyna od kolacji, którą całą rozgniata i miesza na talerzu, a następnie dezorganizuje życie Freda. Choć Theo mało mówi, w zasadzie mówi jedynie „ Tak”, potrafi świetnie naśladować głosy zwierząt i jak się wkrótce okaże polubi przebierać się w sukienki zmarłej żony Freda... Pomiędzy dwoma mężczyznami zaczyna zawiązywać się coraz silniejsza więź, co nie podoba się pobożnym mieszkańcom miasteczka. Ktoś pisze na ścianie domu Freda „Sodoma i Gomora”, sąsiedzi zaczynają odwracać wzrok. Dotychczas przyjazna okolica okazuje się bagnem, które może pochłonąć Freda i Theo... rzeczywistość sceniczna nie ulega prostym, rozrywkowym szablonom. Postać Freda choć przerysowana nie jest schematyczna. We Fredzie jest autorefleksja która daje postaci życie i pozwala wiarygodnie ukazać jej przemianę. Zabawne sceny przełamywania się przeciwieństw Freda i Theo, ich wspólne zabawy z dziećmi, kłótnie i nieporozumienia, podszyte są sentymentalną melancholią - pozwalają widzowi jednocześnie śmiać się i szczerze wzruszać. Rzecz o samotności, wykluczeniu, religijności, hipokryzji, w końcu o męskiej przyjaźni. Scenom towarzyszy muzyka Pink Floyd, nadająca im prawdziwie niebiański wymiar.

„Rysy” na podstawie scenariusza Diederika Ebbinge'a.

Scenariusz i reżyseria: Marek Brzeziński

OBSADA:

Theo: Andrzej Klepadło,

Fred: Marek Brzeziński,

Zakonnica Greta: Wiesia Adamkiewicz,

Saskia: Brygida Małyska,

Rodzic: Grażyna Lupa / Dorota Klepadło,

Roger: Jola Czacharowska,

Asystent techniczny: Marek Lupa,

Gitarzysta: Michał Palczyński

O teatrze

Amatorski teatr „TeART na Raz” to grupa dawnych uczniów (50+) szczecińskiego Liceum Plastycznego. Teatr zrodził się spontanicznie z inicjatywy Marka Brzezińskiego w 2017 roku. 11 Lutego 2017 roku „TeART na Raz” zadebiutował na scenie Teatru NIEaktorów w Szczecinie spektaklem „Następni do raju” opartym na tekstach Marka Hłaski i wierszach Władysława Broniewskiego. Miał to być jedyny spektakl, jaki dawni uczniowie PLSP przygotowują na imprezę „Mistrz i uczeń”. Po docenieniu spektaklu przez publiczność i ludzi teatru ta spontaniczna grupa postanowiła przygotować następny spektakl. W drugim roku działalności teatr zakwalifikował się do Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich w Świdwinie. Tam zaprezentował spektakl „Radio szarlatanów” na podstawie tekstów K.I.Gałczyńskiego. Werdyktem jury teatr został laureatem tego przeglądu. Od 2017 roku „TeART na Raz” związany jest z Domem Kultury „13 Muz”. Obecnie trzon zespołu stanowią: Marek Brzeziński, Andrzej Klepadło, Wiesia Adamkiewicz, Grażyna Lupa, Jola Czacharowska i Marek Lupa. Współpracują bądź współpracowali z teatrem: Brygida Małyska, Teresa Andrzejewska, Michał Palczyński, Oliwia Kurlej, Dorota Klepadło. Teatr jest młody stażem i szuka jeszcze swojej scenicznej tożsamości. Pragnie mówić językiem swojego pokolenia o sprawach, które we współczesnym życiu publicznym są spychane w niebyt jako mało ważne.

Wstęp wolny

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję