spektakle i opery

Spektakl "A to Polska... właśnie"

foto: materiały prasowe Teatru

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Sobota, 23.11.2019
O której godzinie?
19:00
Za ile?
30 zł; bilety dostępne na bilety.teatrgwitajcie.pl
Opis wydarzenia
Teatr Rozmaitości GWITAJCIE zaprasza na spektakl zatytułowany "A to Polska... właśnie", w którym współczesność zderzy się z przeszłością, Wyspiański pozna Kaczmarskiego, a Słowacki - Młynarskiego. A wszyscy w biało-czerwonych barwach.

 

– Opowiem ci historię wojenną. Kiedy poszliśmy na bagnety, to udało mi się zdobyć plecak rosyjskiego żołnierza. I wiesz, co w nim znalazłem?

– Listy od matki?

– Nie. Taką dziwną laleczkę, pewnie pamiątkę.

– Mówiła po rosyjsku?

– Nie kpij. Nazywała się wańka-wstańka. Jak ją przewróciłeś, to zawsze wstawała. Obojętnie, co z nią zrobiłeś, zawsze potrafiła wstać.

– No i co z tego?

– Polska to właśnie taka laleczka. Likwidowaliśmy ją wiele razy. A ona zawsze potem stawała na nogi.

Andrzej Ziemiański, "Breslau Forever"

 

Ten cytat z książki "Breslau Forever" Andrzeja Ziemiańskiego dobrze ilustruje ciężkie dzieje naszej Ojczyzny. Zawsze w historii znalazła się siła, która koniecznie chciała zaprzeczyć istnieniu Polski, ale zawsze tytanicznym wysiłkiem i bohaterskim poświęceniem odbijaliśmy się od dna, i przywracaliśmy jej świetność. Ta nasza niezłomność i hart ducha od wieków są przedmiotem podziwu i szacunku, a Polska trwa mimo historycznych zawirowań.

Dzieje Polski to także bogaty dorobek tych, co Polskę sobie umiłowali i tworzyli o niej, dla niej i przez jej pryzmat. To nasza spuścizna, do której wciąż dopisywane są nowe dzieła. Nie sposób przejść obok tej skarbnicy z obojętnością, czego i my absolutnie nie czynimy. Zapraszamy na wyjątkowy spektakl zatytułowany "A to Polska... właśnie", w którym współczesność zderzy się z przeszłością, Wyspiański pozna Kaczmarskiego, a Słowacki - Młynarskiego. A wszyscy w biało-czerwonych barwach.

Nasze przedstawienie pozwoli odkryć skarby polskiej kultury i pomyśleć o Ojczyźnie w sposób teatralny. Będziemy wspólnie wędrować przez niełatwe ścieżki historii, a nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie uczynili tego również przy pomocy muzyki. Dlatego w spektaklu usłyszeć będzie można wyjątkowo dobrany zbiór piosenek słodko-gorzkich, mądrych, ale także tych z przymrużeniem oka, o Polsce traktujących.

A kaz tyz ta Polska... pon wiedzą?

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję