Wraz z rozpoczęciem wakacji Stowarzyszenie OFFicyna reaktywowała swoją inicjatywę społeczno-artystyczną – Spacerkiem po Niebuszewie. Wycieczki zostaną przeprowadzone w ramach projektu ARTernatywa #4. Spacerki będą się odbywały w każdą sobotę lipca i sierpnia.
Trasa spaceru obejmuje 43 punkty i została opracowana przez Stowarzyszenie OFFicyna we współpracy z Fundacją im. Stefana Batorego i mieszkańców Niebuszewa. W rzeczywistości jednak nie jest to zwykła wycieczka, ponieważ postrzega miasto jak żywy organizm. Spacerki to tylko pretekst do wspólnej opowieści o tożsamości tej dzielnicy. Cała trasa ma 43 punkty, jednak nie zawsze jest możliwość odwiedzenia każdego z nich – wszystko będzie zależało od danego momentu i uczestników. Organizatorzy zachęcają, by zwiedzający współtworzyli i uzupełniali projekt o swoje osobiste wspomnienia.
Żywa historia
Niebuszewo jest bogate w ciekawą, czasami mroczną, historię. Co sobotę uczestnicy będą mogli poznać inne szczegóły z życia dzielnicy, posłuchać innych opowieści. Dzięki tak niestandardowemu podejściu do wycieczek trudno określić co jest największą atrakcją trasy.
Tych atrakcji jest tak naprawdę mnóstwo, dzielnica to żywa historia, miejsce życia wielu ludzi, zarówno kiedyś jak i dziś. Na Spacerkach zobaczyć można zarówno miejsca zlokalizowane w "przestrzeni honorowej" dzielnicy - takie jak budynek byłej fabryki Stoewera, dworzec Niebuszewo czy byłą zajezdnię tramwajową Niemierzyn, ale też posłuchać opowieści prywatnych, krążących wśród mieszkańców tej dzielnicy mikrohistorii zapośredniczonych w przeszłość i teraźniejszość Niebuszewa.- mówi Grażyna Teodorowicz, koordynator projektu ARTernatywa #4.
Bezpłatne i dla każdego
Spacerki odbywają się w ramach projektu ARTernatywa #4, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki temu wszystkie działania w ramach projektu mają charakter bezpłatny. Wycieczki są przeznaczone dla wszystkich – nie ma żadnych ograniczeń wiekowych czy ilościowych. Nie trzeba się również wcześniej zgłaszać, wystarczy stawić się sobotę o 12.00 pod byłym miejscem sztuki OFFicyna (ul. Lenartowicza 3-4). Spacerek będzie trwał ok. 2 godzin – ale w rzeczywistości czas będzie zależał od kondycji danej grupy.
Pokazać piękno Niebuszewa
Spacerki po Niebuszewie to sposób na to, by mieszkańcy mogli poznać część Szczecina, a turyści poczuć jego klimat. Ale ta inicjatywa powinna również pozytywnie wpłynąć na postrzeganie tej dzielnicy.
Zależy nam by zachęcić mieszkańców Szczecina do odkrywania rewirów Niebuszewa, poznawania jego bogatej historii i burzenia stereotypów dotyczących tej dzielnicy, uznawanej za gorszą i nieprzyjazną. Spacerek to żywa lekcja historii i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie "skąd jesteśmy?". Poprzednie edycje Spacerków cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, uczestnicy zaczęli dostrzegać ukryte piękno Niebuszewa, oprowadzali po trasie swoich znajomych i bliskich, chętnie angażowali się też w inne tożsamościotwórcze projekty Stowarzyszenia, jak np. Muzeum Niebuszewa. - przekonuje Grażyna Teodorowicz.
Start 7 lipca
Pierwszy Spacerek po Niebuszewie wyruszy w najbliższą sobotę. Wycieczki będą prowadzone przez kilku przewodników. Część Spacerków poprowadzi Maciej Cybulski i Joanna Wójcik - współtwórcy Spacerków po Niebuszewie, część tradycyjnie poprowadzi Szymon Karpierz - wieloletni Przewodnik Spacerkowy, jeden lub dwa poprowadzi pasjonat Szczecina, przewodnik miejski - Przemek Głowa.
Komentarze
1