Dr Maria Kubisa to lekarka, o której od roku jest bardzo głośno. Na początku 2023 roku do jej gabinetu wtargnęli agencji CBA, którzy zarekwirowali dokumentację medyczną pacjentek z ostatnich lat. Ta sytuacja spotkała się z bardzo dużym oburzeniem. Ostatecznie Kubisa miała otrzymać pięć zarzutów prokuratorskich, z którymi stanowczo się nie zgodziła. Teraz rozpoczyna karierę polityczną.

Dr Maria Kubisa: „Mam swoje zdanie i będę go bronić”

Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że dr Maria Kubisa ma wystartować do zachodniopomorskiego sejmiku z piątego lub szóstego miejsca na liście w okręgu szczecińskim.

– Nie mogłam teraz marszałkowi odmówić. Mój stosunek do polityki jest, jaki jest, ale start traktuję jako coś, co pozwoli mi robić nowe rzeczy. Mam swoje zdanie i zawsze będę go bronić. Zależy mi, żeby kobiety miały rozsądne prawa i będę o to walczyć – mówi dr Maria Kubisa w rozmowie wSzczecinie.pl. 

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych lekarek w Szczecinie. Jej nazwisko od roku znajduje się na ustach wszystkich polityków zajmujących się prawami kobiet. Dr Maria Kubisa apeluje oficjalnie o liberalizację prawa aborcyjnego, ale nie po to, by swobodnie usuwać ciąże, ale by ratować kobiety, u których w ciąży wykryto ciężkie wady płodu. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, na mocy którego powinny one urodzić dzieci, spowodowało, że wielu lekarzy obawia się przeprowadzać zabiegi aborcji.

Kubisa otrzymała zarzuty prokuratorskie w listopadzie. Jest ich pięć. W opinii Prokuratury Regionalnej szczecińska ginekolożka miała popełnić przestępstwa polegające na pomocy w ułatwianiu przerywania ciąży. Maria Kubisa stanowczo zaprzecza tym zarzutom.

W grudniu lekarka odebrała od marszałka Olgierda Geblewicza Nagrodę Obrońcy Praw Człowieka na Pomorzu Zachodnim

– Pani doktor Maria Kubisa jest największym przykładem heroizmu. Za wierność swoim ideałom i swojej profesji, za głęboki humanitaryzm płaci dzisiaj wielką cenę. Wydaje mi się pewną powinnością, by w imieniu wszystkich kobiet podziękować pani doktor – mówił marszałek.

Nie tylko Kubisa. Do polityki chce wrócić Jędrzej Wijas

Jak wyglądać będą listy Platformy Obywatelskiej do zachodniopomorskiego sejmiku? W czołówce bez zaskoczeń, ale na kolejnych pozycjach pojawia się sporo ciekawych nazwisk.

Listę otworzy marszałek Olgierd Geblewicz, drugie miejsce zajmie Teresa Kalina, przewodnicząca sejmiku, a trzeci będzie radny Andrzej Niedzielski. Czwarta na liście ma być Jagoda Żyłkowska, jedna z regionalnych liderek Zielonych. Z dalszych miejsc mają startować: dr Maria Kubisa, były radny Paweł Gzyl oraz… Jędrzej Wijas, niegdyś radny Lewicy, kandydat tej partii na prezydenta Szczecina, a obecnie zastępca dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wojciech Dorżynkiewicz, dotychczasowy radny sejmikowy będzie startować do rady miasta z Prawobrzeża.

W poprzednich wyborach Olgierd Geblewicz zdobył rekordową liczbę głosów, co sprawiło, że pozostali kandydaci mieli bardzo zbliżone do siebie wyniki. Przykładowo – do sejmiku nie dostał się kandydat z numerem drugim, ale z numerem ósmym.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Do sejmiku wybierzemy 30 radnych, w tym 8 z okręgu szczecińskiego. Obecnie PO ma w tym okręgu 4 radnych. PiS – 3, a Koalicja Samorządowa – 1. Sondaże wskazują, że PO utrzyma swój wynik, Koalicja Samorządowa również, a PiS straci mandat na rzecz Trzeciej Drogi, której liderem listy jest prof. Cezary Pakulski.