To duży krok na drodze rozwoju szczecińskiej firmy Uni-Mebel, która od 11 lat działa w branży okrętowej i meblowej. We wtorek uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki. To pierwsza inwestycja w specjalnej strefie ekonomicznej Euro-Park Mielec w Szczecinie - Trzebuszu.

Docelowo Uni-Mebel zbuduje trzy hale produkcyjno-magazynowe. W pierwszym etapie prac powstanie trzykondygnacyjny budynek biurowo-socjalny o powierzchni ok. 1400 m kw. oraz pierwsza hala, która będzie miała 1600 m kw. Inwestorzy planują wprowadzić się tam w pierwszym kwartale 2018 roku.

- Będzie to nowoczesny park maszynowy, w którym będziemy wykonywać meble okrętowe oraz meble hotelowe. To bardzo ważna inwestycja dla rozwoju naszej obecnej działalności – podkreśla Tadeusz Cichoń, współwłaściciel firmy. 

Autorem projektu jest szczecińska pracownia IDS Architekci. Głównym wykonawcą budowy została inna szczecińska firma - Multi Projekt, która specjalizuje się w realizacji obiektów przemysłowych.

- Projekt jest bardzo ciekawy. Zwłaszcza część biurowa będzie się wyróżniała na tle innych inwestycji, które realizowaliśmy w różnych parkach przemysłowych. Ten biurowiec mógłby spokojnie być zlokalizowany w centrum miasta i tam też byłby ozdobą, prawdziwą perełką. – uważa Robert Zadłużny, Dyrektor Techniczny Multi Projekt sp. z o.o. sp.k. (wykonawca obiektu).

 

Firma z olbrzymim doświadczeniem

Uni-Mebel powstał w 2006 roku, stworzony przez byłych pracowników Stoczni Szczecińskiej. Specjalizują się w wyposażaniu wnętrz okrętowych. „Umeblowali” m.in. prom Mazovia, na koncie mają również pracę przy wyposażeniu platform wiertniczych. Uruchomienie fabryki pozwoli im wkrótce na wykonywanie kompleksowych usług obejmujących projektowanie, produkowanie, dostarczanie i montowanie mebli okrętowych. 

- Będziemy dysponować technologią pozwalająca nam produkować meble o wysokiej jakości i w konkurencyjnej cenie. Pomogą w tym krótkie procesy produkcyjne, pełna automatyzacja i optymalizacja produkcji, co wpłynie na obniżenie kosztów – tłumaczy Andrzej Parawa, współwłaściciel Uni-Mebel. – Widzimy również, że w Polsce jest duży potencjał na rozwój rynku mebli hotelowych, czym także będziemy się zajmować.

11 lat temu Uni-Mebel zaczynał działalność w garażu, później firma wynajmowała kolejne hale w różnych szczecińskich lokalizacjach. Obecnie działają przy ul. Druckiego-Lubeckiego, na terenach postoczniowych. w

- Przenosiny w nowe miejsce, to większe wyzwania i dużo lepsze warunki pracy. Nadszedł dla nas ciekawy czas, bardzo cieszymy się, że firma się rozwija. Jestem dumny, że już stosunkowo niedługo  z naszej fabryki wyruszą pierwsze dostawy mebli – mówi Mieczysław Baran, długoletni pracownik firmy Uni-Mebel. - Znakomita większość z nas wywodzi się jeszcze z czasów pracy w Stoczni Szczecińskiej. Tam zaczynaliśmy naszą przygodę z produkcją okrętową. Firma ma formalnie 11 lat, ale nasze doświadczenie jest dużo większe. Dla nas wszystkich to bardzo ważne, żeby przemysł stoczniowy z naszym udziałem reaktywował się w Szczecinie.

- Większość naszych pracowników pochodzi ze Szczecina, dlatego zdecydowaliśmy się tutaj rozwijać naszą produkcję. Możliwość pracy w rodzinnym mieście to dla wszystkich możliwość stabilizacji – dodaje Tadeusz Cichoń.

Pionierzy w SSE Trzebusz

Inwestycja Uni-Mebel w Trzebuszu jest również ważnym wydarzeniem dla władz samorządowych Szczecina i województwa zachodniopomorskiego. To pierwsza firma, która otrzymała zezwolenie na działalność w zlokalizowanej tam podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej. Uzbrojony teren przygotowany dla inwestorów powstał kosztem 75 mln zł, z czego ponad 25 mln zł pochodziło ze środków unijnych RPO WZ 2007-13. 

- Kilka lat temu był tutaj jeszcze las i pola. Zbudowaliśmy drogę, uzbroiliśmy teren, następnie szukaliśmy potencjalnych nabywców tych terenów. Teraz rozpoczyna się pionierska inwestycja, która wierzę, że będzie kołem zamachowym dla kolejnych firm planujących rozpocząć działalność po sąsiedzku – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Chętnych do inwestowania w Trzebuszu i pobliskim Dunikowie jest już więcej. Firmy przyciągać mają tutaj nie tylko ulgi i zwolnienia związane z działalnością w strefie ekonomicznej, ale również dobre skomunikowanie z centrum Szczecina i przebiegającą tuż obok autostradę A6. 

- Cieszę się, że uruchamiamy teren inwestycyjny, w który od samego początku wierzyliśmy. Przy okazji pokazujemy, że szczecińska firma może doskonale rozwijać się w warunkach stwarzanych tutaj w specjalnych strefach ekonomicznych i parkach przemysłowych - podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. - Mam nadzieję, że firma Uni-Mebel będzie się dalej tak skutecznie rozwijać. Udowodnili, że można praktycznie od zera stworzyć dobrze prosperującą firmę.

Rozwój Uni-Mebel przełoży się również najprawdopodobniej na zwiększenie zatrudnienia. Dziś w firmie pracuje ok. 100 osób. Po uruchomieniu fabryki mebli inwestorzy szacują, że potrzebnych będzie kilkadziesiąt nowych pracowników.