Budowa sceny na Łasztowni już się rozpoczęła. Pierwsze koncerty w czwartek. W ciągu trzech dni przed szczecińską publicznością wystąpi czołówka polskiej sceny muzycznej. Ale atrakcji ma być znacznie więcej. O szczegółach tegorocznych Juwenaliów opowiedział nam rzecznik prasowy imprezy i jej współorganizator, Piotr Zaremba.

Trzy dni koncertów

– Wracamy do naszej szczecińskiej tradycji, że Juwenalia trwają trzy dni. To oczywiście więcej pracy, ale widzimy, że coraz więcej studentów chce współpracować i dołączają do zespołów, które zajmują się poszczególnymi elementami – mówi Piotr Zaremba.

Juwenaliowe koncerty odbywać się będą w dniach 18-20 maja na szczecińskiej Łasztowni.

– W czwartek zagrają Mrozu, Strachy na Lachy, Łydka Grubasa oraz Marie. Piątek to już typowy dla Juwenaliów w Szczecinie dzień hip-hopu i rapu. Na scenie pojawią się Żabson, Gibbs, Chivas, Fukaj, Zeamsone i Białas. Sobota, można powiedzieć, jest dniem Męskiego Grania, bo mamy Zalewskiego, Vito Bambino, Braci Kacperczyk oraz WaluśKraksaKryzys – wylicza Zaremba. – Artyści, którzy w tym roku zagrają w Szczecinie, w ostatnim czasie wydają nowe płyty czy piosenki, bardzo nas to cieszy. Ale na koncertach oczywiście nie zabraknie też ich starszych przebojów. Trudno powiedzieć, który artysta cieszy się największą popularnością, bo bilety rozchodzą się na każdy dzień.

Wejściówki dostępne są na stronie www.bilety.fm.

W czwartek i piątek przed głównymi koncertami wystąpią zwycięzcy konkursu Przeglądu Kapel –18 maja usłyszymy Kubę i Kubę, a 19 maja zagra szczecińska grupa hip-hopowa Avenew.

Imprez będzie jeszcze więcej 

Juwenalia w Szczecinie to nie tylko muzyczne wieczory na Łasztowni, ale i szereg wydarzeń towarzyszących. Jednym z takich, które już na stałe wpisało się w tradycję szczecińskiego święta, jest Bieg Nocny. W nocy z 17 na 18 maja (ze środy na czwartek) studenci zbiorą się przed urzędem miasta, skąd pobiegną pod rektorat ZUT w najróżniejszych przebraniach.

– Te najbardziej twórcze i kreatywne zostaną nagrodzone. A na mecie czeka nas jeszcze kilka miłych niespodzianek – zachęca Zaremba. Zbiórka o godz. 23:45, start chwilę po północy.

Ale już teraz toczy się ciekawa rywalizacja.

– Gra miejska wystartowała 10 maja i potrwa do 16 maja. To miejska gra terenowa na zasadzie bingo. Zgłoszone drużyny otrzymały od nas karty bingo, ale zamiast cyfr znajdują się na nich zadania do wykonania, które wymagają, by najpierw odwiedzić szczecińskie atrakcje turystyczne – wyjaśnia Zaremba.

„Płyniemy na Plażę”, na które organizatorzy zapraszają w niedzielę, 21 maja, zamyka szczecińskie Juwenalia.

– Jest to nowa, odświeżona wersja „Idziemy na Plażę”. Chcemy skrócić trasę dla uczestników. Jak wiemy, między Wyspą Grodzką a lewą częścią miasta nie ma bezpośredniego mostu. Z jednej strony chcieliśmy więc urozmaicić imprezę, ale też wpłynąć na to, by chętni mogli jak najszybciej do nas dotrzeć. Dlatego o godz. 12:00 czekać będzie Holiday Boat, który przeprawi uczestników na Wyspę Grodzką – przekazuje Zaremba.

W programie Juwenaliów 2023 znalazł się także Juwe_Quiz. Drużyny biorące w nim udział będą mogły wykazać się wiedzą na temat Szczecina, filmów, muzyki i poprzednich edycji Juwenaliów. Samorządy studenckie uczelni wyższych przygotowały również Dni Studenta. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://juwenaliaszczecin.com/juwenaliowe-wydarzenia/.

Program „Studio Kultura” powstaje przy współpracy portalu wSzczecinie.pl i radia SuperFM.