Nie ma wątpliwości co do tego, że rozwód jest bardzo trudnym doświadczeniem – nie tylko dla małżonków, ale też dla dzieci, jeśli para doczekała się potomstwa. Zastanawiasz się, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie? W naszym poradniku znajdziesz mnóstwo przydatnych wskazówek.

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/rozwody]

Rozwód a małe dzieci – jak się przygotować?

Osoby, które planują rozwód, powinny zrobić wszystko, aby doświadczenie to było jak najmniej dotkliwe dla dzieci. Oczywiście rozwodowi często towarzyszą negatywne emocje, w tym poważne konflikty, jednak dzieci z pewnością nie powinny być świadkami kłótni.

Rozwód wiąże się z wieloma zmianami w życiu. Niejednokrotnie małżonkowie poświęcają większość czasu na regulowanie kwestii finansowych czy mieszkaniowych, a w międzyczasie przygotowują się do rozprawy rozwodowej. W natłoku obowiązków łatwo zapomnieć o tym, co czuje dziecko.

Niestety, rozwód rodziców to dla dziecka ogromny wstrząs. Bardzo często dziecko czuje się oszukane, traci poczucie bezpieczeństwa i boi się, że na zawsze straci jednego z rodziców. Warto więc jak najszybciej porozmawiać z dzieckiem o rozwodzie. Dzięki temu będzie wiedziało, czego może spodziewać się w kolejnych tygodniach i miesiącach, a to pozwoli mu na łatwiejsze poradzenie sobie z tą trudną sytuacją.

Interesuje Cię szybki rozwód, który w jak najmniejszym stopniu odbije się na dziecku? Zajrzyj tutaj: https://www.rodzice.pl/jak-wziac-rozwod-szybki-rozwod-krok-po-kroku/

Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie?

Planując rozmowę z dzieckiem na temat rozwodu, przede wszystkim weź pod uwagę wiek dziecka. To, w jaki sposób przeprowadzisz tę trudną rozmowę, musi być zależne od etapu rozwoju dziecka. Paradoksalnie to małe dzieci lepiej radzą sobie z rozwodem rodziców. Im dziecko starsze, tym trudniejsze będzie to doświadczenie. Wystarczy powiedzieć, że dla osoby dorosłej rozwód rodziców również może być wstrząsem.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego, jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie.

Rozmowa powinna odbywać się z udziałem obojga rodziców

Choć dla dorosłych może to być trudne, kluczowe jest dobro dziecka. Fakt, że przy rozmowie obecny będzie zarówno ojciec, jak i matka, będzie miał dla dziecka duże znaczenie, przede wszystkim w kontekście poczucia bezpieczeństwa. Warto zaplanować rozmowę zawczasu, a także unikać kłótni i wzajemnych oskarżeń.

Przyjazna atmosfera ma duże znaczenie

Rozmowa na temat rozwodu powinna odbyć się w spokojnej, przyjaznej atmosferze – w momencie, kiedy dziecko jest wypoczęte i zrelaksowane, a wszystkie jego potrzeby są zaspokojone. Rodzice również powinni zadbać o swój spokój i odprężenie przed rozmową. Dzieci potrafią dobrze wyczuwać nastroje rodziców i z pewnością nie pozostaną obojętne na silne zdenerwowanie.

Wyjaśnij dziecku krok po kroku, co czeka dziecko

Zacznij od wyjaśnienia, czym jest rozwód i dlaczego rodzice zdecydowali się na takie rozwiązanie – oczywiście w sposób odpowiedni dla wieku dziecka. Unikaj trudnych szczegółów. Skup się na prostych, w pełni zrozumiałych faktach. Określ także, z jakimi zmianami wiązać się będzie rozwód. W trakcie rozmowy warto podkreślić, że jako rodzice bardzo kochacie dziecko, że Wasze relacje się nie zmienią i że w całej sytuacji nie ma żadnej winy dziecka. Bardzo często bowiem dzieci obwiniają się o rozwód rodziców.

Unikaj gwałtownych zmian

Choć w przypadku rozwodu zmiany w życiu są nieuniknione, zadbaj o to, aby nie były one gwałtowne. Postaraj się nie zmieniać rytmu dnia dziecka. Wszelkie zmiany powinny być wprowadzane stopniowo. Duże znaczenie mają tutaj poprawne relacje między rodzicami – częste kłótnie z pewnością odbiorą dziecku poczucie bezpieczeństwo. Skoro podjęliście decyzję o rozwodzie, warto opanować emocje, skupiając się na uczuciach dzieci.

Dzieci po rozwodzie rodziców – co z dalszą opieką?

Wiele wątpliwości budzi również kwestia tego, jak ma wygląda opieka nad dziećmi po rozwodzie rodziców. W większości przypadków stałą opiekę nad dzieckiem sprawuje matka, a ojciec spotyka się z nim w określonych terminach.

Jeśli nie możecie dojść do porozumienia w tej kwestii, warto zdecydować się na złożenie w sądzie wniosku o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Dzięki temu sąd jasno określi, jaka ma być częstotliwość spotkań czy jak mają wyglądać kontakty w wakacje, czy w święta. To zabezpieczenie zarówno dla obojga rodziców, jak i dla dzieci.

Należy pamiętać, że rodzice mają nie tylko prawo, ale też obowiązek kontaktowania się z dzieckiem. Warto więc zadbać o to, aby rodzic, który nie będzie już mieszkał z dzieckiem, mógł spotykać się z nim odpowiednio często.

Zobacz, jak możesz zwiększyć swoje szanse na wygranie sprawy rozwodowej: https://krknews.pl/jak-wygrac-sprawe-o-rozwod

Nie wiesz, jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie?

Nie warto zwlekać z przeprowadzeniem z dzieckiem rozmowy na temat rozwodu. Prawdopodobnie już od dłuższego czasu Twoje dziecko wie, że coś jest nie tak, jednak nie do końca rozumie, co się dzieje. Niezależnie od tego, jak silny jest Wasz konflikt, uczucia dziecka powinny być na pierwszym miejscu.

Nie każdy rodzic wie, jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie. W takim przypadku warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który wyjaśni, na co warto zwrócić uwagę. Wiele dzieci rozwodzących się rodziców wykazuje różnego typu problemy emocjonalne, które mogą objawiać się na różne sposoby – w takim przypadku także warto rozważyć konsultację z psychologiem.