Na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt, a teren jest intensywnie przygotowywany pod budowę nowego obiektu. Od kilku dni przy ulicy Pszczelnej panuje wzmożony ruch. To tutaj powstanie najnowocześniejszy żłobek w mieście.

– Wykonywana jest makroniwelacja terenu, co stanowi kluczowy etap przygotowawczy przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych związanych z przygotowaniem fundamentów. Równocześnie trwają prace sieciowe i przyłączeniowe – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Z salą sensoryczną, placami i tarasem zabaw

Nowy żłobek powstanie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 35 przy ul. Świętoborzyców. Planowane są tam 3 odrębne bloki, które pomieszczą po 96 dzieci. Każdy dla innej grupy wiekowej: 12-18 miesięcy, 18-24 miesiące i 24-36 miesięcy. 

Wszystkie sale będą dostępne dla dzieci z niepełnosprawnościami. W żłobku znajdzie się sala sensoryczna, którą w razie potrzeby będzie można podzielić na dwie części. Na zewnątrz znajdą się dwa place zabaw dla najmłodszych dzieci. Starsze będą miały do dyspozycji taras zabaw porośnięty zielenią o powierzchni około 300 m kw.

W nowym żłobku znajdą się również pomieszczenia dla administracji, techniczne i pomocnicze, gabinet pielęgniarki i psychologa, magazyny, kuchnia. Od strony ul. Kułakowskiego dostępnych będzie 8 miejsc parkingowych umożliwiających bezpieczne wyprowadzenie dziecka bezpośrednio na chodnik.

Z rządowym dofinansowaniem

Na budynku zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne, a na dachu – mata rozchodnikowa. Ogrzewanie będzie podłogowe, zainstalowany zostanie system do spłukiwania wodą szarą toalet oraz bezdotykowe baterie i spłuczki z ograniczeniem zużycia wody.

Program funkcjonalno-użytkowy przygotowała pracowania architektoniczna XYSTUDIO z Warszawy. Za opracowanie projektu i nadzór autorski na budowie odpowiada biuro projektowe NAAN ARCHITEKCI. Generalnym wykonawcą jest spółka Prime Construction.

Koszt prac to ponad 21,6 mln zł brutto. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Inwestycja otrzymała dofinansowanie w ramach programu Maluch+.