Zły stan dobrze znanego w Szczecinie masztu ze statku s/s Kapitan K. Maciejewicz zmusił Dyrektora Muzeum Narodowego do podjęcia decyzji – pomnik zostanie rozebrany. Poniżej przedstawiamy stanowisko Dyrektora Muzeum Narodowego w Szczecinie Lecha Karwowskiego.
Zły i niestety pogarszający się stan masztu widoczny jest gołym okiem. Proponowana wymiana stalowych lin jest niewystarczająca i opatrzona ryzykiem uszkodzenia całej konstrukcji. Racjonalny będzie okresowy demontaż i całościowa konserwacja. W związku z ograniczeniami budżetowymi prace będą rozłożone w czasie. Pierwszym etapem jest demontaż masztu i jego składowanie. Ten etap zamkniemy jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku. Następnie maszt zostanie poddany szczegółowym badaniom, powstanie ekspertyza, na podstawie której zostanie opracowany plan konserwatorski. Rozpoczęcie tych prac przewidujemy na przyszły rok, a stosowne środki zostaną zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie. Ostatnim etapem będzie montaż masztu w przestrzeni publicznej.
Miejsce posadowienia masztu nie jest w tej chwili pewne. Żywię nadzieję, że zostanie to ustalone w toku dyskusji, którą rozpocznie demontaż masztu. Muzeum Narodowe w Szczecinie jest zainteresowane by ekspozycja masztu możliwie najlepiej realizowała jego dotychczasową funkcję, czyli pomnika upamiętniającego osobę Kapitana Kapitanów. Jeśli nie będzie skonkretyzowanej propozycji lokalizacji ze strony miasta, maszt znajdzie miejsce na terenie Muzeum Narodowego w Szczecinie, na Wałach Chrobrego lub Łasztowni. W gestii włodarzy miasta pozostaje decyzja, czy podtrzymana zostanie dotychczasowa lokalizacja ekspozycji u wylotu Trasy Zamkowej.
Lech Karwowski Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie
Komentarze
2