Stawiają na obiady, kolacje i nocne imprezy z muzyką na żywo. Kultowy Rocker Club po pięciu latach wraca na imprezową mapę miasta. Tym razem lokal, znajdujący się przy ulicy Partyzantów 2, zachęca także własną gastronomią. W Rockerze królują steki i burgery.

Klub od 1996 roku gościł sportowców, polityków, ludzi biznesu oraz celebrytów. Jest ikoną Szczecina. Czas jednak na zmiany. – Otwieramy kuchnię, która ma spowodować, że pobyt w Rockerze rozpocznie się obiadem, a zakończy wieczorną imprezą – zapowiadają współwłaściciele klubu.

Najpierw obiad, a potem zabawa

Rafał Kaczmarek, Grzegorz Smolny i Artur Kałużny w nowej odsłonie Rockera chcą zaoferować gościom jeszcze więcej jakości. Teraz będzie można przyjść np. na obiad albo obiadokolację i zostać do imprezy tanecznej – opowiada Artur Kałużny.

– Ewidentnie wcześniej tego brakowało. Tamtego Rockera „robiliśmy” 30 lat temu. Trochę inaczej to wyglądało w naszych głowach, ale też w głowach społeczeństwa. Dzisiaj widzimy, jakie trendy panują w Polsce i Szczecinie. Trzeba się do tego dopasować.

Nowością w Rockerze jest różnorodna kuchnia. Menu ukierunkowane zostało jednak na cześć dobrze rozumianej kuchni amerykańskiej wzbogaconej owocami morza – tłumaczy Grzegorz Smolny.

– Uważamy, że steki czy owoce morza z grilla smakują inaczej, jeżeli są dobrze zaserwowane. Oferta jest oczywiście poszerzona o pizzę, burgery, makarony i sałatki. Nie serwujemy śniadań, dlatego zapraszamy od godziny 13 – od lunchów, poprzez obiady, aż do kolacji. Mamy potężny argentyński grill Parilla, a dania są robione na żywym ogniu. Wzorowaliśmy się na restauracjach amerykańskich i argentyńskich – słyszymy od współwłaścicieli Rockera.

W karcie dominują dania zza oceanu, a więc wszelkiego rodzaju steki oraz burgery. Oferta Rockera podzielona została na kilka kategorii. Wśród nich są tradycyjne steki serwowane na deskach, lecz także te na gorącym kamieniu. W restauracji możemy spróbować również steków Tomahawk oraz T-Bone. Pozycją w karcie wyróżniającą Rockera na gastronomicznej mapie Szczecina jest mięso Wagyu z Japonii. To wołowina uważana przez wielu za najlepszą oraz najzdrowszą na świecie.

Menu restauracji oferuje kilka rodzajów burgerów. Głównym składnikiem większości z nich jest sezonowana wołowina. W jednym znajduje się boczniak – coś dla siebie znajdą więc także wegetarianie. Dla uczestników obiadokolacji w większym gronie współwłaściciele Rockera przygotowali także możliwość zamówienia zestawu dla czterech osób, w skład którego wchodzą polędwica wołowa, grillowane krewetki, ośmiornica, pak-choy oraz dorsz ze świeżymi sałatkami.

Mimo wprowadzenia menu, w Rockerze przez cały dzień rozbrzmiewają koncerty gwiazd światowej sceny na 12 75-calowych telewizorach, a w każdy piątek i sobotę grają przez całą noc DJ-e i zespoły prosto ze sceny.

Nowe wnętrze ze starym pazurem

Wnętrze Rockera także otrzymało nowe życie. Klub zyskał więcej przestrzeni. Na ścianach nadal wiszą zdjęcia ukazujące różne momenty z historii lokalu, albumy gwiazd rocka w formie płyt winylowych, plakaty największych ikon w historii muzyki Rocker jest klimatyzowany, dostosowany do nowoczesnych standardów. Loże zachęcają do rozgoszczenia się na nich podczas wieczornego wypadu ze znajomymi. Wnętrza klubu pozwalają na organizację wydarzeń na kilkaset osób. Z sali widać kuchnię, jednak zapachy są niewyczuwalne. Przechodnie nie zaglądają do środka, ponieważ sale Rockera są położone nisko – kilkanaście schodów pod poziomem jezdni. Okna wpuszczają częściowo światło dzienne, a jednocześnie sprzyjają intymnej atmosferze. Wystrój lokalu to połączenie nowoczesności z klimatem sprzed lat. Na ścianach zobaczymy np. ledowe instalacje na instrumentach muzycznych, jednakściany i sufity Rockera to nadal historyczne cegły ponad stuletniej kamienicy.

Akademia Sztuki na scenie? To możliwe

Trwają rozmowy nad współpracą pomiędzy Rockerem a Akademią Sztuki. Studenci oraz pracownicy naukowi szczecińskiej Uczelni mogliby prezentować swoje umiejętności na scenie klubu – przyznaje Grzegorz Smolny.

– Widzimy potencjał w tym, co proponujemy my i Akademia Sztuki. Uczelnia jest zainteresowana, aby prezentować w Rockerze swoje talenty artystyczne. Taki jest feedback. Aż się prosi o to, aby artyści mieli kontakt z publicznością kilkaset metrów od swojej Uczelni. Na pewno w tym kierunku pójdziemy. To naturalne, że chcemy zaproponować Akademii Sztuki współpracę. Musimy tylko opracować koncept, który przeniesie się na scenę – zapowiada Smolny.

Rocker Club jest już otwarty. Jego pełne menu znajdziecie na stronie internetowej www.rockerclub.pl. Rezerwacji stolików można dokonywać telefonicznie pod numerem 91 488 55 00, mailowo na rezerwacje@rockerclub.pl oraz przez portal zjedz.my.