Na to pytanie starają się odpowiedzieć autorzy filmu FATHERO, którego pokaz przedpremierowy odbędzie się 22 czerwca w kinie Pionier o godzinie 12:00.

W filmie występuje młodzież z grupy artystycznej ArtCrew działającej przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży. W obrazie zobaczymy młodych ludzi, których działania zdeterminowane są przez trudne relacje z ojcami.

- Pomysł na film narodził się po moich rozmowach z chłopakami, którzy mają bardzo tragiczne stosunki z ojcami. W ich przypadku nie ma mowy o relacji pozytywnej - ona może być zła albo bardzo zła. – opowiada reżyser Konrad Pachciarek. – Proces twórczy nie był łatwy. Z jednej strony młodzież obdarzyła mnie ogromnym zaufaniem, opowiadając o swoich problemach, z drugiej strony był scenariusz, który miał być autentyczny. Musiałem więc znaleźć balans między prawdą, a uszanowaniem prywatności tych ludzi.

- Pierwszy raz zdarzyło mi się, że podczas pracy na planie fabuła była dopisywana. Wszystko było bardzo dynamiczne, pracowaliśmy na żywym organizmie i zdarzały nam się zmiany obsady. Największym wyzwaniem w tej produkcji było utrzymanie spójności fabuły. - wyjaśnia autor zdjęć Łukasz Nyks.

W FATHERO usłyszymy i zobaczymy muzyków z zespołu Luxtorpeda. Podczas pierwszej prezentacji filmu, odbędzie się również premiera teledysku grupy „Nieobecny nieznajomy”. Po pokazie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem twórców filmów, młodzieży, Roberta Friedricha „Litzy” z zespołu Luxtorpeda oraz przedstawicieli świata nauki, kultury, mediów.

Film realizowany przez Akademię Młodzieży oraz Mstudio.net.pl przy wsparciu artystycznym Teatru Abanoia.