9. edycja Rajdu Baja Poland startuje 31 sierpnia. Zawodnicy przez trzy dni rywalizować będą na bezdrożach w Szczecinie, Drawsku Pomorskim i gminie Dobra.

Zawody mają najwyższą rangę Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych. Wkrótce cykl tych prestiżowych zawodów może zostać przekształcony w mistrzostwa świata, a wtedy Baja Poland będzie starać się, by zostać jedną z mistrzowskich rund. Już teraz jednak do Szczecina przyjedzie absolutna światowa czołówka. Ostateczne listy startowe jeszcze nie są znane, ale już wiadomo, że po raz kolejny podziwiać będzie można jazdę Krzysztofa Hołowczyca – najbardziej rozpoznawalnego kierowcy rajdowego w Polsce.

- Dwa lata temu zdecydowałem, że kończę intensywną karierę sportową. Ale nie mogę sobie odmówić przyjemności startu w tak przyjaznym dla zawodników rajdzie - podkreślał Krzysztof Hołowczyc podczas czwartkowej konferencji prasowej w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej.

Na starcie tym razem na pewno zabraknie Adama Małysza, który zawiesił swoją rajdową karierę.

Miasteczko rajdowe otwarte od 31 sierpnia

Pierwsze atrakcje dla kibiców przygotowano już na czwartek 31 sierpnia. Dzień przed startem rywalizacji sportowej działać będzie miasteczko rajdowe, które ulokowane zostanie na terenie Łasztowni. Tam z bliska będzie można zobaczyć przygotowujące się do startu załogi, ich samochody i motocykle. Tam też 1 września (od godz. 15.30) odbędzie się prezentacja i ceremonia startu honorowego.

- Jeszcze niedawno gościliśmy na Łasztowni największe żaglowce. Teraz cieszymy się, że będzie możliwość oglądania tutaj najlepszych zawodników z całego świata. Przez tych kilka dni Szczecin, Drawsko Pomorskie i Dobra będą rajdowymi stolicami świata – mówił prezydent Piotr Krzystek.

Walka o sekundy na strzelnicy wojskowej

Żeby zobaczyć samochody i motocykle w akcji mieszkańcy Szczecina muszą w piątek 1 września wybrać się na teren strzelnicy wojskowej usytuowany przy ul. Szafera, tuż za halą Azoty Arena. Pierwszy zawodnik wystartuje na trasę inauguracyjnego odcinka specjalnego o godzinie 17.

2 września rywalizacja przeniesie się na teren poligonu w Drawsku, a ostateczne rozstrzygnięcia poznamy w niedzielę 3 września na trasach prowadzących po bezdrożach gminy Dobra.

- To ciekawa i trudna trasa, a każda próba ma swoją specyfikę. W prologu w Szczecinie o miejscach będą decydować sekundy, a zdobycie dobrej pozycji startowej przed kolejnymi etapami jest kluczowe. W Drawsku czekają nas odcinki o łącznej długości aż 200 km, a o wszystkim zdecyduje walka na trasie w Dobrej – komentuje Krzysztof Hołowczyc.

Dodatkowe atrakcje na Łasztowni

Przez cały czas trwania rajdu na Łasztowni odbywać się będą imprezy towarzyszące. W piątek 1 września o godz. 20.30 zaplanowano koncert zespołu Red Lips. Na dzieci czeka specjalna strefa z konkursami i zabawami. W strefie bezpieczeństwa w ruchu drogowym będzie można skorzystać z symulatorów dachowania i pasów bezpieczeństwa czy założyć alkogogle.