W okolicy południa do miasta wjechało ponad 40 traktorów – przejazdy głównymi ulicami, protesty na Wałach Chrobrego i petycja. Po kilku miesiącach przerwy rolnicy ponownie są powodem niedogodności dla mieszkańców Szczecina.

Protest jest odpowiedzią na nie wywiązywanie się przez rząd podpisanych poprzednio postanowień. Rolnicy nie zgadzają się na sprzedaż ziem zagranicznym kupcom. Chcą, aby zasady przetargów organizowanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych zostały zmienione.

Rolnicy domagają się także działań rządu w sferze cen zboża – ich zdaniem ceny są tak niskie, że w wielu przypadkach sprzedaż jest nieopłacalna. Żądania rolników zostały spisane i wręczone dziś w formie petycji szefowi Agencji w Szczecinie, Jackowi Malickiemu. Jednocześnie poinformowali, że wypadku niespełnienia ich postulatów w ciągu miesiąca rozpoczną protest zajmując siedzibę ANR.  

My, zachodniopomorscy rolnicy zgromadzeni na akcji protestacyjnej w dniu 11 września 2013 r., domagamy się pełnej realizacji ustaleń z dnia 11 stycznia 2013r. zawartych pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych a Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjnym Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. Zdecydowanie protestujemy, przeciw wszelkim próbom ich łamania, mogą one zawsze liczyć na naszą zdecydowaną reakcję.

Jednocześnie przypominamy, że zostały one przyjęte zamiast moratorium na sprzedaż ziemi - po to, aby zachodniopomorscy rolnicy zdecydowani na kupno ziemi mogli skorzystać z obowiązujących obecnie preferencyjnych warunków rozkładania na raty ceny zakupionych gruntów.

Sprzeciwiamy się dezawuowaniu przetargów ofert pisemnych jako instrumentu wyłaniania nabywcy gruntów. Konsekwentnie twierdzimy, że będą one miały sens wówczas, gdy o wyłonieniu nabywcy zdecydują inne czynniki niż cena.

Pragniemy przypomnieć, że od 29 lutego 2012 r. konsekwentnie protestujemy przeciw realizowanej przez ANR polityce rządu, traktującej sprzedaż ziemi jako sposób na zwiększenie wpływów budżetowych. Przypominamy, że ziemia nie jest surowcem lecz dobrem narodowym. Wszyscy którzy w tym procederze uczestniczą mogą być pewni, że zostanie on bardzo negatywnie oceniony przez historię i następne pokolenia. Domagamy się natomiast racjonalnej gospodarki gruntami wspierającej rozwój gospodarstw rodzinnych.

Informujemy, że wobec deklarowanego przez Ministra Stanisława Kalembę braku kompetencji do zmiany polityki w zakresie gospodarowania gruntami, w dniu dzisiejszym zwróciliśmy się do Premiera Donalda Tuska o spotkanie ze środowiskiem rolniczym.

W zakresie gospodarki gruntami zaproponowaliśmy omówienie następujących obszarów:

a) wypracowanie i przyjęcie rozwiązań prawnych umożliwiających kontrole obrotu gruntami rolnymi i wspieranie rodzinnego charakteru gospodarstw po 30 kwietnia 2016 r.,

b) przywrócenie dzierżawy jako pełnoprawnej formy gospodarowania gruntami,

c) rezygnacja większości parlamentarnej z projektu przywrócenia możliwości wyłączenia 30% gruntów z dzierżaw w zamian za prawo wykupu pozostałych 70% po cenie ustalonej przez rzeczoznawcę.

 

Z poważaniem

Edward Kosmal

 

Przewodniczący KP RWZ