Arkadiusz Kraska, skazany za podwójne zabójstwo, wyjdzie dzisiaj na wolność. Decyzję o wstrzymaniu wykonywania wyroku podjął Sąd Najwyższy. Przed Aresztem Śledczym w Szczecinie zgromadziła się rodzina i przyjaciele mężczyzny, którzy czekają, by po 19 latach powitać go na wolności.

"Dziękuję za wszystko, dziękuję za wolność mojego męża"

Arkadiusz Kraska nazywany jest "drugim Tomaszem Komendą" – skazany został 20 lat temu za podwójne zabójstwo, które miało być gangsterską egzekucją. Kraska od początku mówił, że jest niewinny, ale sąd nie dał temu wiary. Dowody na niewinność Kraski od kilkunastu miesięcy zbierała prokurator Barbara Zapaśnik, która na początku marca skierowała do sądu wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy i uniewinnienie mężczyzny. Decyzja Sądu Najwyższego skutkuje wypuszczeniem Arkadiusza Kraski z aresztu, co ma nastąpić w ciągu najbliższych godzin.

- Bardzo dziękuję wszystkim za walkę. Udało się, nie myślałam, że to będą takie emocje. Dziękuję telewizji za nagłośnienie, tyle lat siedział i nikt nie chciał mu pomóc. Dziękuję za wszystko, dziękuję za wolność mojego męża. 19 lat minęło, ale przed nami jeszcze całe życie – mówiła Maria Kraska.

- Wyjeżdżamy sobie za granicę odpocząć, potrzebujemy czasu dla siebie. Ja przecież wzięłam ślub w więzieniu, potrzebujemy czasu dla siebie, Arek nie zna wszystkich z rodziny – kontynuowała. - Arek wierzył, to bardzo optymistyczny człowiek – dodawała kobieta, ciągle przecierając łzy.

Sąd Najwyższy: "Dalsza izolacja penitencjarna skazanego Arkadiusza K. nie powinna być kontynuowana"

Na miejscu była także obecna Natalia, siostrzenica Arkadiusza Kraski.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, czekałam na to całe swoje życie. W końcu ten dzień nastał, będę wujka miała w domu, nie przez telefon, nie przez skype. Nie mogłam nawet pójść na widzenie – mówiła młoda kobieta. - Pokażę mu jak świat się zmienił przez te 20 lat. Nie mogło być inaczej, każdy wiedział, że wujek jest niewinny – dodawała Pani Natalia.

W oświadczeniu Sądu Najwyższego możemy przeczytać: "W uzasadnieniu Sąd Najwyższy podkreślił, że „nie przesądzając ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii zasadności całości wniosku o wznowienie, zwłaszcza tak obszernego jak w niniejszej sprawie, należy podkreślić, że podnoszone w nim wielowątkowe zagadnienia natury faktycznej i prawnej, dotyczące szeregu powołanych dowodów we wskazanym piśmie procesowym, wskazują na trafność nadzwyczajnego środka zaskarżenia w aspekcie przede wszystkim żądania wydania orzeczenia pierwotnego w postaci uchylenia wskazanych na wstępie wyroków”. W świetle powyższego stanowiska SN uznał, że dalsza izolacja penitencjarna skazanego Arkadiusza K. nie powinna być kontynuowana do czasu merytorycznego rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania".

Termin rozpoznania wniosku prokuratora o wznowienie postępowania wyznaczony został na 9 lipca.