Inscenizacja walki z września 1939 roku w wykonaniu 80-osobowej grupy rekonstrukcyjnej, Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu, punkty gastronomiczne, sklepik militarny, poczta polowa, pokazy kawalerii, punkt medyczny i diorama wojsk niemieckich oraz stanowisk wojska polskiego.
Pierwszego września dzieci nie pójdą do szkoły. Zamiast tego warto najmłodszych zaprowadzić na Jasne Błonia, by tam mogły wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. W niedzielę, w okolicy pomnika Czynu Polaków znajdziemy m.in. przygotowane dioramy historyczne - strony polskiej i niemieckiej (stanowiska obronne, punkt dowodzenia, poczta polowa i punk medyczny). Zaplanowana jest także wystawa dotycząca okresu wojny obronnej 1939, która zostanie przygotowana przez Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu. Swoje stanowisko będzie miał także Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie.
Całe wydarzenie potrwa od godziny 10.00 do 16.00, zaś na godzinę14.00 zaplanowany jest punkt kulminacyjny niedzielnych obchodów – inscenizacja.
Starcie oddziału polskiej piechoty i kawalerii z oddziałem niemieckim w pierwszych dniach wojny zaprezentują grupy rekonstrukcji historycznych: Borujsko, Stowarzyszenie Zachód 1944 ze Szczecina i Gryf z Koszalina.
Głównym punktem będzie inscenizacja starcia oddziałów polskich z niemieckimi z efektami pirotechnicznymi, w inscenizacji weźmie udział ponad 80 osób. - mówi Tomasz Sawicki z grupy rekonstrukcyjnej Borujsko.
W tym roku obchodzimy 74 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku atakiem Niemiec na Polskę. Był to największy konflikt wojenny, który według różnych szacunków pochłonął od 50 do 78 milionów ludzi. W Europie II wojna światowa zakończyła 8 maja 1945 roku.
Komentarze
0