Osiem orkiestr, setki muzyków i mażoretek, kolorowe stroje i największe przeboje – drugi dzień Żagli 2023 upłynie pod znakiem orkiestr dętych. Na początku z muzyce utoną Wały Chrobrego, po południu orkiestry zagoszczą w amfiteatrze.

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Atmosfera jest cudowna”

O godz. 11:00 Wałami Chrobrego swoje przemarsze rozpoczęły orkiestry dęte. Orkiestry przygotowały parady marszowe, pokazy musztry oraz koncerty sceniczny. Usłyszymy saksofony, puzony, tuby, instrumenty perkusyjne – będzie się działo!

–Wczoraj mieliśmy już pokazy musztry, był tłum ludzi. Bardzo mnie cieszy, że szczecinianie tak reagują na nas – mówi Krzysztof Malicki, kapelmistrz orkiestry Red Swing Low – Gryfice. – Na koncert przygotowaliśmy „Dzieci Sancheza”, standard muzyki rozrywkowej, „Oregon” Jacoba de Haana i dwa polskie utwory z wokalem: „Tyle słońca w całym mieście” w opracowaniu Adama Sztaby i Tango na głos. Dzisiaj na scenie prezentuje się 40 osób oraz dziewczyny z Color Guard z flagami. –Wczoraj przez gorszą pogodę nie udało nam się zaprezentować musztry, więc dzisiaj od razu po przemarszu wystąpią 4 zespoły – mówi Jagoda Miara, kapelmistrz orkiestry „Blue Brass Band”. – W Szczecinie jesteśmy po raz pierwszy i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem. Atmosfera jest cudowna. Na koncercie zagramy program bardzo rozrywkowy, m.in. „Isn't she lovely” czy „Africa” Toto.

–Przyjechaliśmy z Małopolski, atmosfera jest super, pogoda – z tego, co widzę – dzisiaj nam dopisze. Cieszymy się, że możemy zaprezentować muzykę góralską i nasze tradycyjne stroje. Na koncercie zagramy m.in. „Stand by me” „On fire”, „Marsz śladem Brdy” – zdradza Wojciech Szczypka, kapelmistrz Orkiestry Dętej Echo Gór – Kasinka Mała, która działa nieprzerwanie od 1912 roku.

Walka o puchar w amfiteatrze

Przemarsze rozpoczęły się o godz. 11:00 na Wałach Chrobrego, o godz. 15:00 w Teatrze Letnim im. H. Majdaniec rozpocznie się VI Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2023 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. W tym roku szczecinianie będą mogli podziwiać występy ośmiu orkiestr dętych: Orkiestra Dęta Echo Gór – Kasinka Mała,Wzorcowa Dziecięca Orkiestra Dęta Aleksandria – Aleksandria Ukraina, Dziecięca Orkiestra Dęta Fanfares of Lviv I mażoretki Feyeriya – Lwów Ukraina, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Blue Brass Band” Włoszakowice, Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta – Chełmża, Mogilańska Orkiestra Dęta – Mogilno, Red Swing Low – Gryfice, Młodzieżowa Orkiestra Dęta – Płoty.

Ci, którzy dzisiaj nie zdążą dołączyć do orkiestrowej zabawy, jutro będą mieli ostatnią szansę. Na Łasztowni o godz. 12:00 rozpocznie się ostatni przemarsz.