Już 31 stycznia 2023 r. w salach konferencyjnych nowoczesnego kompleksu Hanza Tower w Szczecinie odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia Forum OP.EN. OPTYMALIZACJA ENERGETYCZNA. Jest to inicjatywa skierowana do przedsiębiorstw z województwa zachodniopomorskiego. Całodniowa konferencja podzielona będzie na prezentacje, panele dyskusyjne i networking. Jej uczestnicy zdobędą wiedzę na temat aktualnej i przyszłej sytuacji energetycznej w Polsce i na świecie, w kontekście optymalizacji zastosowanych technologii energetycznych, ich wpływu na środowisko oraz praktycznych sposobów ich finansowania. Rejestracja na: https://forumopen.pl/.


„Motywatorem do organizacji wydarzenia są drastyczne wzrosty cen energii w przedsiębiorstwach”

Energetyka to najważniejszy temat w gospodarce w ostatnich miesiącach. Organizatorzy Forum OP.EN nie mają wątpliwości, że przedsiębiorcom potrzeba wiedzy o możliwościach, jakie w związku z nowymi inwestycjami i optymalizacją energetyczną daje nowa perspektywa unijna.

– W dobie nagłego wzrostu cen energii widzimy realną potrzebę przekazania przedsiębiorcom wiedzy na temat możliwości optymalizacji energetycznej oraz pozyskiwania finasowania na ten cel. Nie możemy stać w miejscu, kiedy obok nas rysuje się perspektywa możliwości zdobywania preferencyjnych środków zewnętrznych, które będą ratować wiele firm z poważnych tarapatów związanych z wysokimi kosztami energii. Pokażemy alternatywy oraz nowe realne możliwości tych inwestycji – mówi Piotr Ostrowski, dyrektor zarządzający Europrojekty Consulting.

– Motywatorem do organizacji wydarzenia były drastyczne wzrosty cen energii w przedsiębiorstwach. Mamy wiedzę, jak poprzez zoptymalizowane inwestycje możemy obniżyć zapotrzebowanie na energię oraz koszty. Wielu przedsiębiorców z przerażeniem patrzy w przyszłość, a w tym temacie należy patrzeć z nadzieją, bo nowa perspektywa jako priorytet stawia sobie właśnie dywersyfikację energii oraz promocję zielonych i ekologicznych rozwiązań – dodaje Jakub Manicki, prezes zarządu spółki Red Snake.

Same cenne i praktyczne informacje dla przedsiębiorców

W jaką wiedzę zostaną uzbrojeni przedsiębiorcy obecni 31 stycznia w Hanza Tower? Jak mówi Piotr Ostrowski, konferencja będzie łączyć przekazywanie merytorycznych i praktycznych informacji z dyskusją na temat kierunków, w których zmierza gospodarka.

– Chcemy mówić o tym, jak zmienić dotychczasowe podejście do zabezpieczenia energii w ich firmach i jak osiągnąć oszczędności przez wdrożenie nowoczesnych technologii energetycznych. To nie będzie formuła prezentacji producentów, jesteśmy praktykami, nie będzie to konferencja pełna pustych i teoretycznych informacji – zapewnia Piotr Ostrowski.

– Chcemy powiedzieć, co można zrobić i jak to sfinansować. Dobry moment na to był dwa albo trzy lata temu. Teraz to jest już ostatni dzwonek i wiedzą o tym zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządowcy. Wszyscy są pod presją w tym temacie. Jej generatorem są comiesięczne rachunki za energię – mówi Jakub Manicki.

Debaty i merytoryczne prezentacje panelistów

W programie konferencji znalazły się prezentacje dotyczące Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, funduszy inwestycyjnych czy finansowania bankowego. Wśród tematów panelowych pojawią się prezentacje o optymalizacji energetycznej dla przedsiębiorstw, magazynowaniu energii czy optymalizacji energii przez wykorzystanie ciepła odpadowego w przedsiębiorstwach. Będzie także o przemyśle, a dokładniej o energooszczędnych rozwiązaniach w tym sektorze. Agendę uzupełni prezentacja o prawie energetycznym dla biznesu.

– Forum OP.EN będzie przestrzenią prezentacji poglądów naszych panelistów. Zaplanowano trzy dyskusje: o optymalizacji w kontekście finansowym, w kontekście technicznym oraz podsumowanie z udziałem organizatorów wydarzenia i zaproszonych gości – zapowiadają organizatorzy.

Rejestracja na wydarzenie już trwa. Wstęp jest wolny po wcześniejszym zgłoszeniu. Konferencja odbędzie się w biurowcu Hanza Tower w Szczecinie we wtorek, 31 stycznia. Rejestracja rozpocznie się o godz. 09:00, początek konferencji zaplanowano o 10:00. Szczegółowe informacje i zgłoszenia na: https://forumopen.pl/