Będą jedynymi gośćmi specjalnymi na koncertowej trasie w Chinach, zagrają na otwarciu największej plenerowej imprezy w Szczecinie i przypomną swój rockowy projekt z Organkiem. Tego lata Chór Politechniki Morskiej nie zwalnia tempa.

Trasa koncertowa po Chinach i jej przedsmak w Akademii Sztuki

To będzie pracowite lato dla Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie. Już w lipcu 45-osobowa delegacja zespołu wyruszy w trasę koncertową do Chin na zaproszenie prestiżowej Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej. Szczeciński chór jako jedyny gość specjalny z Polski zaprezentuje się na najważniejszych chińskich festiwalach, odwiedzając m.in. Pekin, Qingdao, prowincję Guizhou oraz Szanghaj.

– W ramach przygotowań zaprezentujemy się przed wyjazdem szczecińskiej publiczności i już teraz serdecznie zapraszamy na koncert, podczas którego zabrzmi repertuar, z którym pojedziemy do Azji – mówi prezes chóru, Ewa Stojek.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 7 lipca, w Akademii Sztuki w Szczecinie przy al. Niepodległości 40. Początek o godz 18:00, wstęp wolny.

Koncert został wsparty przez Urząd Miasta Szczecin, a trasę koncertową dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, firmy Euroafrica oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Powrót do kultowego projektu z Organkiem

Tego lata Chór Politechniki Morskiej będzie można również usłyszeć podczas wyczekiwanego finału The Tall Ships Races 2024. Już 2 sierpnia blisko stuosobowa grupa wystąpi na głównej scenie wraz z zespołem Ørganek. Artyści powtórzą kultową edycję swojego autorskiego projektu „Wspólne Brzmienia” z 2022 roku, który zaowocował trasą koncertową po największych salach koncertowych w Polsce.

– Żaden mieszkaniec nie powinien przegapić tej oryginalnej rockowo-chóralnej fuzji, która otworzy kilkudniowe huczne obchody żeglarskiego święta w Szczecinie – przekonują członkowie chóru.

Owacje na stojąco 

Sezon wakacyjny Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie rozpoczął 21 czerwca od koncertu inauguracyjnego podczas 60. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Gotycką bazylikę konkatedralną wypełniły dźwięki utworów a cappella oraz wielkiego dzieła „Mater Ecclessiae – Regina Pacis” na chór mieszany, orkiestrę kameralną oraz sopran solo, skomponowanego przez kompozytora muzyki współczesnej Jacka Sykulskiego.

– Ideą, która przyświecała mi podczas pracy nad utworem, był szeroko rozumiany pokój, zarówno ten związany z sytuacją na arenie międzynarodowej, jak i indywidualny nasz wewnętrzny stan, który daje człowiekowi poczucie harmonii i równowagi – wyjaśnia kompozytor, Jacek Sykulski.

Na scenie chórowi towarzyszyli muzycy Filharmonii w Szczecinie oraz pedagodzy Akademii Sztuki w Szczecinie, a także śpiewaczka koloraturowa – Katarzyna Dondalska i jej uczennica Alicja Kondzioła.

– Kompozycja zawiera w sobie mnóstwo niuansów, kolorów, pozwalając zarówno wykonawcom, jak i słuchaczom zanurzyć się w sobie i kontemplować ubrane w dźwięki treści – mówi dyrygent Sylwia Fabiańczyk-Makuch. – Największym komplementem po koncercie jest zawsze żywiołowa reakcja publiczności, która pod tym względem nie zawiodła. Rangę koncertu podniósł fakt, że podczas wykonania był sam kompozytor.

Koncert w Kamieniu Pomorskim upamiętnił 750. rocznicę nadania praw miejskich Kamieniowi Pomorskiemu oraz 900-lecie misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu. Projekt został wsparty przez Pomorze Zachodnie.

Część Chóru Politechniki Morskiej uczestniczyła również w Święcie Muzyki i organizowanym z tej okazji koncercie w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.