Miasto jest zdeterminowane, aby jak najszybciej zakończyć przebudowę kąpieliska Arkonka. Zejście z placu budowy grupy Kornas, jednego ze współwykonawców inwestycji, nie przekreśla tego celu.

Wczoraj tj. 24 września br. po godzinie 15 do Zakładu Usług Komunalnych wpłynęło pismo grupy Kornas, w którym poinformowano o odstąpieniu od umowy na przebudowę Arkonki. Grupa Kornas zrobiła to samodzielnie bez informowania o swoim działaniu jednego z konsorcjantów firmę Blue Point Z. i D. Jaśkiewicz S.C. Obecnie prawnicy analizują skuteczność takiego działania. Blue Point Z. i D. Jaśkiewicz S.C zadeklarowało chęć kontynuowania inwestycji.

Przetarg i realizacja inwestycji

Miasto zdecydowało się na ogłoszenie przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj” na przebudowę kąpieliska. Takie rozwiązanie powoduje, że firma wygrywająca przetarg projektuje zadanie i następnie na bazie stworzonej przez siebie dokumentacji może bez przeszkód realizować zadanie. Ta formuła wyklucza sytuacje, w których wykonawca nie może realizować zadania, skarżąc się na źle wykonany projekt.

Przywołany we wczorajszym oświadczeniu grupy Kornas przykład, jakoby Miasto nie odpowiedziało na pismo z dnia 28 sierpnia nie polega na prawdzie. 29 sierpnia odbyło się w tej sprawie spotkanie, w którym Wykonawca uzyskał wszystkie odpowiedzi – m.in. nie było zgody na kolejne przesunięcie terminu.

Miasto było otwarte na rozmowę i współpracę

Wykonawca budowy – ze strony Zakładu Usług Komunalnych od początku mógł liczyć na wsparcie merytoryczne oraz w zakresie przy uzyskiwaniu wszystkich pozwoleń, w tym między innymi na budowę, na wycinkę drzew, oraz uzgodnień z gestorami mediów.

W celu usprawnienia współpracy ZUK od kilku miesięcy kieruje płatności bezpośrednio do podwykonawców. ZUK wykazywał się cierpliwością w zakresie nieterminowego dostarczania na plac budowy przez wykonawców materiałów budowlanych oraz technologii, zmniejszył zakres prac poprzez wyłączenie z zamówienia budowy ogrodzenia kąpieliska. Jeszcze 2 czerwca br. do urzędu wpłynęło pismo, w którym wykonawca wyraża gotowość zrealizowania umowy, mimo poważnych problemów w Koszalinie [w maju umowę na budowę parku wodnego zerwał z firmą Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie. - red.]

Przesunięcia terminu zakończenia prac

Termin pierwotny czyli listopad 2012 był niemożliwy z powodu problemów z kanałem Osówka. Termin majowy nie został dotrzymany z powodu przedłużającej się zimy. Mrozy towarzyszyły nam do kwietnia, a większość prac wymaga odpowiedniego reżimu technologicznego. Temperatura musi być powyżej 5 stopni Celsjusza. Wykonawca zadeklarował, że skończy do sierpnia. Nie dotrzymał słowa. Wytłumaczenia nie było – naliczane są od tego czasu kary umowne: 12 tysięcy złotych dziennie, 360 tysięcy złotych miesięcznie.

Zaawansowanie prac

To, że firma Kornas zeszła z placu budowy nie oznacza jej zatrzymania. Od samego rana dalej prowadzone są prace. Na Arkonce rzeczywiście jest mniej pracowników. Spowodowane jest to faktem, że firma Kornas nie płaciła swoim podwykonawcom. Zaległości ma wobec 14 z nich. Jest dłużna ponad 2 miliony złotych.

Tymczasem na Arkonce niecki są już na ukończeniu. W największej (B2) wykładana jest folia. Płyta skateparku znajdująca się przy parkingu jest już wylana. Zamontowane jest okablowanie i orurowanie. Bandy do lodowiska są już na miejscu czekają na montaż. Agregat chłodniczy jest ustawiony i podłączony. W budynkach brakuje jedynie białego montażu i osprzętu. Częściowo zrobiony jest parking, brakuje jeszcze wszystkich dróg wewnętrznych. Gwarancja na wszystko jest 36 miesięcy od odbioru. Ogrodzenie aneksem zdjęte jest z umowy. ZUK jest w trakcie procedury przetargowej na jego wykonanie. Do wykonania jest jeszcze zieleń. Zaawansowanie rzeczowe prac: ok. 80 procent. Zaawansowanie finansowe: 72 procent. Kontakt jest warty prawie 24 miliony złotych Do końca kontraktu niewypłacone zostało około 6 milionów złotych.

Zobacz także:

Arkonka porzucona