Kilkoro mieszkańców Żelechowej manifestowało przeciwko likwidacji przystanku linii 59 przy ul. Studziennej. Ich głos został bardzo szybko wysłuchany. Już na samym początku protestu, przedstawiciel ZDiTM poinformował, że przystanek w stronę pl. Rodła zostaje, a dodatkowo zostanie uruchomiony drugi, w kierunku Zajezdni Golęcin.

Linia 59 od poniedziałku, 29 stycznia, zmieni trasę. ZDiTM wydłuży większość kursów do ul. Polickiej (teraz końcowy jest przy ul. Nehringa), a niektóre autobusy w godzinach szczytu będą zawracać wcześniej – przy Zajezdni Golęcin. Częścią zmian miała być rezygnacja z 7 kursów w stronę pl. Rodła, które rozpoczynają się z przystanku przy ul. Studziennej. Pasażerowie, którzy tam wsiadają, musieliby chodzić niespełna 200 metrów dalej, na przystanek „Żelazna”.

„Przystanek jest tutaj naprawdę bardzo potrzebny”

Zmiany nie spodobały się części mieszkańców. W proteście wsparła ich Dagmara Adamiak z Zielonych, która najprawdopodobniej wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych właśnie z północnego okręgu. Zorganizowała manifestację, na którą stawiło się kilkoro protestujących.

– Gdy wprowadziliśmy się tutaj 10 lat temu, mieliśmy autobus pospieszny A, który dawał nam komfort przejazdu przez całe miasto. Potem został zlikwidowany. Zostały nam linie 58 i 59, ale w godzinach szczytu nie wszyscy się mieścili do kursujących na nich małych autobusów. Dostaliśmy prezent w postaci kilku kursów szczytowych linii 59 ze Studziennej, które pozwalały rozładować ten „korek”. Przystanek jest tutaj naprawdę bardzo potrzebny. Korzystają z niego również osoby z niepełnosprawnościami i dzieci – tłumaczył jeden z mieszkańców.

Zamiast likwidacji będzie więcej kursów, również w nowym kierunku

Protestujący przez chwilę skandowali: „Nie dla likwidacji”, „Przystanek dla ludzi” i „Nic o nas, bez nas”. Szybko okazało się jednak, że miasto już wprowadziło zmiany i w internecie zamieszczono satysfakcjonujący mieszkańców rozkład.

– Kursy, o których państwo tutaj wspominali, zostaną zachowane – zakomunikował Adam Miłosz z ZDiTM. – Będzie ich nawet więcej. Mieliśmy 7 kursów tylko do placu Rodła, a po zmianach, od poniedziałku, tych kursów będzie 10. Zarówno w kierunku placu Rodła, jak i w kierunku Zajezdni Golęcin. Myślę, że wszyscy będą zadowoleni z tych zmian.

Oznacza to, że przy ul. Studziennej będą teraz dwa przystanki, w obie strony. W godzinach szczytu będą kursować tędy autobusy linii 59 na skróconej trasie: pl. Rodła – Zajezdnia Golęcin. Żeby dojechać w kierunku ul. Polickiej, trzeba będzie przejść na przystanek „Żelazna”.

Nie będą czekać na SKM-kę

ZDiTM planował taką organizację ruchu, ale dopiero po uruchomieniu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej i przystanku autobusowego przy peronach (bardzo blisko ul. Studziennej). – Idąc za głosem mieszkańców, stwierdziliśmy że te zmiany wprowadzimy szybciej – tłumaczy Adam Miłosz.

Nowy rozkład linii 59 będzie obowiązywał od poniedziałku, 29 stycznia. Jest już dostępny na stronie: https://www.zditm.szczecin.pl/pl/pasazer/rozklady-jazdy/linia/21/59.