Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, przewodniczącego NSZZ Solidarność Mieczysława Jurka oraz kombatantów i uczestników wydarzeń Grudnia 1970 i Stycznia 1971 odsłonił nowy pomnik, który stanął przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Wydarzenie było jedną z części oficjalnych obchodów rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980 w Szczecinie.

Nowy pomnik to instalacja składająca się z wielkiej śruby okrętowej i płyt granitowych symbolizujących fale Bałtyku. Całość waży osiem ton i mierzy siedem metrów. Śruba pochodzi ze statku m/s „Solidarność”. 

Pomnik odsłonił Prezydent RP Andrzej Duda, a poświęcił ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

– Śruba to jest znak siły – mówił arcybiskup. – Pomnik jest dokumentem nadziei na mądrość, miłość i zgodę nowego czasu – dodał duchowny.

– Jesteśmy w centrum morskiego Szczecina. Obok nas jest śruba ze statku M/S Solidarność podarowana przez Polską Żeglugę Morską. Widać na niej napis: „Żądamy niezależnych związków zawodowych” – Grudzień '70 i Styczeń '71. Wtedy protestujący robotnicy sformułowali oczekiwanie wolnych związków i jakie prorocze to było oczekiwanie. Bardzo dziękuje panu prezydentowi za przybycie – mówił Mieczysław Jurek, przewodniczący NSZZ Solidarność na Pomorzu Zachodnim.

Instalacja ma być jednym z najważniejszych monumentów dokumentujących współczesną historię Pomorza Zachodniego. Podczas przemówień świadkowie tamtych czasów porównali ją do m.in. Anioła Wolności, który ulokowany jest na placu Solidarności w Szczecinie.